European Summer Cups

Competition Background

'European Summer Cups' is the collective name for a group of international team events organised by Tennis Europe and held across the continent during the summer months. Each event consists of a qualifying competition held across four zones. The top two nations from each zone qualify for the final rounds. With 8 qualifying venues for each category (4 for boys, 4 for girls), each hosting up to eight teams, and with 4 age categories in total (12, 14, 16 and 18 & Under), the tournament is easily the largest junior team tennis competition in Europe. Furthermore, four of these events act as the European regional qualifying competition for worldwide junior competitions; World Junior Tennis (14 & Under), the Junior Billie Jean King Cup and Junior Davis Cup by BNP Paribas (16 & Under). To read about the long history of the Summer Cups events, click here

2022 marks a new chapter in the history of the competitions, as the 12 & Under summer team event formerly known as the Nations Challenge is brought under the Summer Cups umbrella, and presented by Dunlop.

2022 European Summer Cups

The 2022 competition was played over the following dates.

12 & Under - Qualifying 21-24 July, Finals: 4-7 August
14 & Under - Qualifying: 26-28 June, Finals: 1-3 July

16 & Under - Qualifying: 27-29 July, Finals: 1-3 August
18 & Under - Qualifying: 27-29 July, Finals: 1-3 August

 

Further Information

12 & Under: For all the draws, results and photos from the 12&U competition, click here.
14 & Under: For all the draws, results and photos from the 14&U competition, click here.
16/18 & Under: For all the draws, results and photos from 16 and 18&U competitions, click here.

 

Final Rounds - 1-3  August

16 & Under Boys - Borotra Cup - Le Touquet (FRA)

Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3 | 📷 Photo Gallery

16 & Under Girls - European Summer Cup - Marianske Lazne (CZE)

Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 Day 3 | 📷 Photo Gallery

18 & Under Boys - Valerio/Galea Cup - La Rochelle (FRA)

Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3

18 & Under Girls - Reina/Soisbault Cup - Granville (FRA)

Nominations | Draw | Day 1 | Day 2Day 3 | 📷 Photo Gallery | Live Scores

 

16 & Under Boys - Borotra Cup - Qualifying Rounds

Group A - Liberec (CZE) | Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3 

Austria, Bulgaria, Cyprus, Czech Republic, Latvia, Romania, Slovakia and Sweden

Group B - Mannheim (GER) | Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3

Belgium, Estonia, Germany, Luxembourg, Netherlands, Norway and Serbia

Group C - Latiano (ITA) | Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3

Croatia, Great Britain, Greece, Israel, Italy, North Macedonia, Poland and Slovenia

Group D - Valencia (ESP) | Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3 | 📷 Photo Gallery

France, Hungary, Ireland, Portugal, Spain, Türkiye and Ukraine

Finals - Le Touquet (FRA) 1-3 August - Nominations


16 & Under Girls - European Summer Cup - Qualifying Rounds

Group A - Rakovnik (CZE)  | Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3 | 📷 Photo Gallery

Austria, Bulgaria, Czech Republic, Italy, Norway, Slovakia and Slovenia

Group B - Nancy (FRA) | Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3

Belgium, France, Germany, Ireland, Israel, Poland and Portugal

Group C - Rhodes (GRE) | Nominations | Draw | Day 1Day 2 | Day 3 | 📷 Photo Gallery  

Estonia, Great Britain, Greece, Latvia, Spain and Ukraine

Group D - Bistrita (ROU) | Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3

Croatia, Hungary, Netherlands, Romania, Serbia, Sweden and Türkiye

Finals - Marianske Lazne (CZE) 1-3 August - Nominations

 

18 & Under Boys - Valerio/Galea Cup - Qualifying Rounds

Group A – Veska (CZE) | Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3 | 📷 Photo Gallery

Austria, Bosnia & Herzegovina, Czech Republic, Slovenia, Spain, Türkiye, Ukraine

Group B - Rome (ITA) | Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3 | 📷 Photo Gallery

Bulgaria, France, Greece, Israel, Italy, Portugal

Group C - Bytom (POL) Nominations | Draw | Day 1Day 2 | Day 3 | Streaming | 📷 Photo Gallery  

Belgium, Germany, Latvia, Netherlands, Poland

Group D - Piestany (SVK) | Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3 | 📷 Photo Gallery  

Croatia, Great Britain, Hungary, Serbia, Slovakia, Sweden

Finals - La Rochelle (FRA) 1-3 August | Nominations

 

18 & Under Girls - Reina/Soisbault Cup - Qualifying Rounds

Group A - Most (CZE) | Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3 | 📷 Photo Gallery  

Belgium, Czech Republic, Netherlands, North Macedonia, Poland, Serbia

Group B - Saint-Valéry-en-Caux (FRA) | Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3 | 📷 Photo Gallery  

France, Great Britain, Greece, Hungary, Israel, Portugal

Group C - Maglie (ITA) | Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3 | 📷 Photo Gallery  

Croatia, Italy, Slovenia, Spain, Türkiye

Group D - Arad (ROU) | Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3

Bulgaria, Romania, Slovakia, Sweden

Finals - Granville (FRA) 1-3 August | Nominations

 

Past Results & Rolls of Honour

12&U   Boys 14&U Boys 16&U Boys 18&U Girls 14&U Girls 16&U Girls 18&U

Pictured: 2021 16 & Under girls' champions Czech Republic.