Tennis Europe Winter Cups by Dunlop

Launched in 1977, the Tennis Europe Winter Cups has evolved into the sport's premier indoor junior team tennis competition. Traditionally played in both the 14 and 16 & Under age categories (and also for 12 & Unders since 2012), the event is open to teams nominated by European national federations and provides an invaluable opportunity to play in team conditions during the winter months.

The event is played in two stages. During the qualifying stage, teams travel to compete in one of four qualifying groups, each of which hosts up to eight nations. The winner and runner-up from each qualifying zone proceed to the final rounds a fortnight later.

2023 Tennis Europe Winter Cups by Dunlop

The dates for the 2023 competition are as follows:
February 03-05: 14/16 & Under Qualifying
February 16-18: 14 & Under Final Rounds
February 17-19: 16 & Under Final Rounds

Unfortunately due to force majeure, the 2023 boys and girls 12 & Under Winter Cups have been cancelled.

 

Final Rounds

Boys 14 & Under - Niederzier (GER) | 16-18 February | Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3 | Live Streaming | Photo Gallery 📸

Girls 14 & Under - Rakovnik (CZE) | 16-18 February | Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3 | Photo Gallery 📸

Boys 16 & Under - Marcq-en-Baroeul (FRA) | 17-19 February | Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3 | Live Scores | Photo Gallery 📸

Girls 16 & Under - Brest (FRA) | 17-19 February |  Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3 | Photo Gallery 📸

 

Boys 14 & Under

Zone A - Neudorfl (AUT) | Nominations | Draws | Day 1 | Day 2 | Day 3 | Photo Gallery 📸

Austria, Czech Republic, Great Britain, Luxembourg, Norway, Portugal, Serbia, Slovakia

Zone B - Bari (ITA) | Nominations | Draws | Day 1 | Day 2 | Day 3

AlbaniaBelgium, Denmark, Georgia, Ireland, Italy, Lithuania, Romania, Slovenia, Switzerland

Zone C - Poznan (POL) | Nominations | Draws | Day 1 | Day 2 | Day 3 | Photo Gallery 📸

Cyprus, Finland, France, Hungary, Latvia, Poland, Spain, Sweden

Zone D - Izmir (TUR) | Nominations | Draws | Day 1 | Day 2 | Day 3 | Photo Gallery 📸

Bulgaria, Croatia, Estonia, Germany, Moldova, Netherlands, Turkiye, Ukraine

 

Girls 14 & Under

Zone A - Rakovnik (CZE) | Nominations | Draws | Day 1 | Day 2 | Day 3 | Photo Gallery 📸

Austria, Croatia, Czech Republic, Denmark, Germany, Lithuania, Moldova, Norway

Zone B - Poitiers (FRA) | Nominations | Draws | Day 1 | Day 2 | Day 3

Belgium, France, Georgia, Latvia, Netherlands, Portugal, Slovakia, Ukraine

Zone C - Pszczyna (POL) | Nominations | Draws | Day 1 | Day 2 | Day 3 | Photo Gallery 📸

Estonia, Hungary, Ireland, Italy, Poland, Romania, Sweden, Switzerland

Zone D - Izmir (TUR) | Nominations | Draws | Day 1 | Day 2 | Day 3 | Photo Gallery 📸

Bulgaria, Finland, Great Britain, Serbia, Slovenia, Spain, Turkiye

 

Boys 16 & Under

Zone A - Sunderland (GBR) | 10-12 February | Nominations | Draws Day 1 | Day 2 | Day 3

Bulgaria, Czech Republic, Great Britain, Latvia, Lithuania, Slovakia, Sweden, Ukraine

Zone B - Reggio Emilia (ITA) | Nominations | Draws | Day 1 | Day 2 | Day 3

Andorra, Croatia, Italy, Monaco, Poland, Portugal, Serbia, Switzerland

Zone C - Leeuwarden (NED) | Nominations | Draws | Day 1 | Day 2 | Day 3 | Photo Gallery 📸

Austria, Belgium, Germany, Hungary, Ireland, Luxembourg, Netherlands, Slovenia

Zone D - Istanbul (TUR) | Nominations | Draws | Day 1 | Day 2 | Day 3 | Photo Gallery 📸

Estonia, Finland, France, Georgia, Norway, Romania, Spain, Turkiye

 

Girls 16 & Under

Zone A - Feucherolles (FRA) | 27-29 January | NominationsDraws | Day 1 | Day 2 Day 3 | Photo Gallery 📸

Austria, Bulgaria, Czech Republic, Estonia, France, Hungary, Poland, Spain

Zone B - Lousada (POR) | Nominations | Draws | Day 1 | Day 2 | Day 3

Croatia, Cyprus, Great Britain, Ireland, Netherlands, Portugal, Ukraine

Zone C - Svedala (SWE) | Nominations | Draws | Day 1 | Day 2 | Day 3 | Photo Gallery 📸

Finland, Latvia, Lithuania, Norway, Romania, Slovakia, Sweden, Switzerland

Zone D - Istanbul (TUR) | Nominations | Draws | Day 1 | Day 2 | Day 3 | Photo Gallery 📸

Belgium, Georgia, Germany, Italy, Moldova, Serbia, Slovenia, Turkiye

 

Qualifying Groups

Boys 14 & Under | Girls 14 & Under 
Boys 16 & Under | Girls 16 & Under

Fact Sheets

Boys 14 & Under | Girls 14 & Under 
Boys 16 & Under | Girls 16 & Under

Previous Results / Rolls of Honour

Boys 12 & Under | Girls 12 & Under
Boys 14 & Under | Girls 14 & Under 
Boys 16 & Under | Girls 16 & Under