Tennis Europe Junior Tour

16/18 & Under European Summer Cups - Latest

16/18 & Under European Summer Cups - Latest

The qualifying rounds of the 16 & 18 & Under European Summer Cups took place from 26-28 July and 2-4 August, when a total of 112 national teams competed across the competition's four categories. Two teams from each qualifying group (denoted in red) advanced to the final rounds, held from 7-9 August.

The Top 5 16 & Under teams at the final rounds (plus hosts Spain) will qualify to compete at the Junior Davis Cup & Junior Billie Jean King Cup finals in Cordoba (ESP) later this year.

All ties consist of two singles, plus one doubles match.

 

Final Rounds (7-9 August)

Boys 16 & Under

Le Touquet (FRA) - Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3 | Live Scores | 📸 Photos

Girls 16 & Under

Marianske Lazne (CZE) - Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3 | 📸 Photos

Boys 18 & Under

Rome (ITA) -  Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3 | 📸 Photos

Girls 18 & Under

Granville (FRA) -  Nominations | Draw | Day 1 | Day 2  | Day 3  | 📸 Photos

 

Qualifying Rounds

Boys 16 & Under

Zone A - (26-28 July) - Liberec (CZE) - Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3 
Austria, Croatia, Czech Republic, Georgia, Latvia, Slovakia, Sweden and Ukraine

Zone B - (26-28 July) - Mannheim (GER) - Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3 | 📸 Photos
Belgium, Cyprus, Estonia, Germany, Hungary, Luxembourg, Netherlands and Poland

Zone C - Latiano (ITA) - Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3 | 📸 Photos
France, Finland, Greece, Italy, Israel, Romania, Serbia and Slovenia

Zone D - Valencia (ESP) - Nominations | Draw | Day 1 | Day 2  | Day 3 | 📷 Photos
Bosnia & Herzegovina, Bulgaria, Great Britain, Portugal, Norway, Spain and Türkiye
Preliminary Round (01/08): Andorra vs. Monaco
 

Girls 16 & Under

Zone A - (26-28 July) - Ostrava (CZE) - Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3 | 📷 Photos
Austria, Bosnia & Herzegovina, Bulgaria, Czech Republic, Germany, Norway and Poland

Zone B - Nancy (FRA) - Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 Day 3 | 📷 Photos
Belgium, Croatia, Estonia, France, Portugal, Slovakia, Slovenia and Sweden

Zone C - Rhodes (GRE) - Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3 | 📷 Photos
Cyprus, Finland, Great Britain, Greece, Israel, Latvia, Spain and Türkiye

Zone D - Bistrita (ROU) - Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3 | 📷 Photos
Georgia, Hungary, Italy, Netherlands, North Macedonia, Romania, Serbia and Ukraine
 

Boys 18 & Under

Zone A - (26-28 July) - Ricany (CZE) - Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3 
Austria, Croatia, Czech Republic, Great Britain, Israel and Romania

Zone B - Vichy (FRA) - Nominations | Draw | Day 1 | Day 2Day 3 |📷 Photos
Bulgaria, France, Greece, Portugal, Slovenia and Sweden

Zone C - Bytom (POL) - Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3
Belgium, Germany, Hungary, Italy, Latvia and Poland

Zone D - Piestany (SVK) - Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3 | 📷 Photos
Bosnia & Herzegovina, North Macedonia, Serbia, Slovakia, Spain, Turkiye and Ukraine
 

Girls 18 & Under

Zone A - (26-28 July) - Most (CZE) - Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3 | 📷 Photos 
Belgium, Croatia, Czech Republic, Hungary, Latvia and Poland

Zone B - Saint Valery-en-Caux (FRA) - Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3 | 📷 Photos 
Austria, France, Great Britain, Portugal, Slovakia and Türkiye

Zone C - Maglie (ITA) - Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3 | 📷 Photos 
Greece, Israel, Italy, Slovenia and Spain

Zone D - Arad (ROU) - Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3 | 📷 Photos 
Bosnia & Herzegovina, Bulgaria, Romania, Serbia, Sweden and Ukraine

« Back

» News archive