Tennis Europe Junior Masters

First played in 1996, the Tennis Europe Junior Masters is devised to reward the best-performing players of the year on the Tour. The Masters officially brings the season to an end, and features the six best European players of both the 14 and 16 & Under Race to Monte-Carlo rankings, plus the finalists of the European Junior Championships.

In the years since its inception, the Junior Masters has showcased the talents of a host of future stars, with top players such as Kim Clijsters, Alexander Zverev and Rafael Nadal amongst the former champions. | Roll of Honour 

2020 Tennis Europe Junior Masters

On 14th January 2020, Tennis Europe and the Monegasque Tennis Federation announced that the next edition Junior Masters will be held on the courts of the Monte-Carlo Country Club from 30th October - 1st November.

Further information will be published in due course.

 

2019 Tennis Europe Junior Masters

The 2019 event was held at CT Rocco Polomeni in Reggio Calabria (ITA) from 4-6 October. 32 players from 18 countries took part. | Photos 

Draws and Results

Boys 14 & Under

(1) Mihai Alexandru Coman (ROU) d. Gabriel Debru (FRA) 6-3 6-3
(3) Maxim Zhukov (RUS) d. Iliyan Radulov (BUL) 6-4 6-3
Dino Prizmic (CRO) d. (4) Marc Majdandzic (GER) 6-2 6-3
(2) Yaroslav Demin (BUL) d. Luca Pow (GBR) 6-3 6-3

Semi-Finals:
(1) Mihai Alexandru Coman (ROU) d. (3) Maxim Zhukov (RUS) 6-3 6-1
Dino Prizmic (CRO) d. (2) Yaroslav Demin (BUL) 6-3 6-3

Final:

Dino Prizmic (CRO) d. (1) Mihai Alexandru Coman (ROU) 6-4 7-5

Girls 14 & Under

Luca Udvardy (HUN) d. (1) Alisa Baranovska (UKR) 7-5 6-3
(3) Amelie Smejkalova (CZE) d. Jana Stojanova (MKD) 7-6(4) 6-2
(4) Nikola Daubnerova (SVK) d. Daria Yesypchuk (UKR) 6-3 7-6(5)
(2) Petra Marcinko (CRO) d. Hanna Tsitavets (BLR) 6-1 6-3

Semi-Finals:
(3) Amelie Smejkalova (CZE) d. Luca Udvardy (HUN) 7-6(3) 6-4
(2) Petra Marcinko (CRO) d. (4) Nikola Daubnerova (SVK) 3-6 6-3 7-5

Final:

(2) Petra Marcinko (CRO) d. (3) Amelie Smejkalova (CZE) 6-3 6-0

Boys 16 & Under

(1) Peter Privara (SVK) d. Ainius Sabaliauskas (LTU) 6-4 6-3
(4) Alen Bill (CRO) d. Mariano Tammaro (ITA) 6-2 6-4
Peter Nad (SVK) d. (3) Vilius Gaubas (LTU) 7-6(5) 7-6(0)
(2) Peter Buldorini (ITA) d. Vladimir Popov (BUL) 6-2 4-6 7-6(2)

Semi-Finals:
(4) Alen Bill (CRO) d. (1) Peter Privara (SVK) 6-3 7-6(5)
Peter Nad (SVK) d. (2) Peter Buldorini (ITA) 6-1 7-6(4)

Final:

Peter Nad (SVK) d. (4) Alen Bill (CRO)  6-2 7-5

Girls 16 & Under 

(1) Sebastianna Scilipoti (SUI) d. Sara Svetac (CRO) 6-2 6-2
(3) Kateryna Lazarenko (UKR) d. Emilija Tverijonaite (LTU) 6-3 6-3
(4) Lucija Ciric Bagaric (CRO) d. Malwina Rowinska (POL) 6-0 6-3
(2) Ksenia Zaytseva (RUS) d. Divna Ratkovic (MNE) 6-1 6-3

Semi-Finals:

(1) Sebastianna Scilipoti (SUI) d. (3) Kateryna Lazarenko (UKR) 6-0 6-4
(2) Ksenia Zaytseva (RUS) d. (4) Lucija Ciric Bagaric (CRO) 6-3 6-2 

Final:

(2) Ksenia Zaytseva (RUS) d. (1) Sebastianna Scilipoti (SUI) 6-3 4-6 6-3