Tennis Europe Nations Challenge by HEAD

The Tennis Europe Nations Challenge by HEAD was launched in 2007 in response to popular demand from member nations for a European team championship event for the 12 & Under age group.

The event takes place on clay courts in late July and early August, and follows a format similar to the other European junior team events, with a qualifying competition held at four venues for boys and four venues for girls, from each of which two teams advance to the final rounds. Both the qualifying and final rounds feature eight teams playing each other in a round-robin format over four days.

2017 Tennis Europe Nations Challenge by HEAD 

58 national teams have entered the 2017 event, which will be held from 27-30 July (qualifying) and 10-13 August (final rounds). Teams highlighted in red have advanced to the final rounds. 

Boys 12 & Under

Fact Sheets

Zone A: Rakovnik (CZE) | Nominations | Group A | Group B | Schedule | Photos

Austria, Croatia, Czech Republic, Hungary, Malta, Poland, Slovakia, Spain

Zone B: Dijon (FRA) | Nominations | Group A | Group B | Schedule | Photos

Bosnia & Herzegovina, France, Great Britain, Israel, Portugal, Serbia, Slovenia

Zone C: Haren (NED) | Nominations | Group A | Group B | Schedule | Photos

Belarus, Belgium, Denmark, Estonia, Finland, Italy, Latvia, Netherlands

Zone D: Galati (ROU) | Nominations | Group A | Group B | Schedule

Bulgaria, Moldova, Romania, Russia, Switzerland, Turkey, Ukraine

Final Rounds: Biot (FRA) | Nominations | Group A | Group B | Schedule | PhotosLive Scores

 

Girls 12 & Under

Fact Sheets

Zone A: Rakovnik (CZE) | Nominations | Group A | Group B | Schedule | Photos 

Czech Republic, Finland, France, Hungary, Israel, Latvia, Slovakia, Turkey

Zone B: Rezzato (ITA) | Nominations | Group A | Group B | Schedule | Photos

Austria, Bosnia & Herzegovina, Croatia, Great Britain, Italy, Poland, Slovenia

Zone C: Haren (NED) | Nominations | Group A | Group B | Schedule | Photos

Belarus, Belgium, Denmark, Estonia, Netherlands, Portugal, Russia

Zone D: Galati (ROU) | Nominations | Group A | Group B | Schedule

Bulgaria, Moldova, Romania, Serbia, Spain, Switzerland, Ukraine

Final Rounds: Ajaccio (FRA) | Nominations | Group A | Group B | Schedule| Live Scores | Photos

 

Tournament History

Rolls of Honour and all previous draws and results can be found here.