Junior Masters line-up revealed

Tennis Europe Junior Tour

Junior Masters line-up revealed

A strong line-up has been unveiled for the season-ending Tennis Europe Junior Masters, an elite tournament for the best-performing players on the Tennis Europe Junior Tour throughout the season.

This year’s participants come from 16 different nations. Russia leads the way with six qualifiers, followed by Serbia with four. Host nation Italy, plus Ukraine and Romania will each see three players in action.

Between them, the 32 players in action have won a total of 84 singles and 57 doubles titles during the 2016 season.

Below you can find a list of the accomplishments of the qualified players. Links to the profiles of each player, containing their complete Tennis Europe Junior Tour match records, ranking history and statistics, can be found on the right side of the page.

The 21st edition of the Tennis Europe Junior Masters will take place at CT Rocco Polimeni in Reggio Calabria (ITA) from 7-9 October. Rafael Nadal and Kim Clijsters feature amongst the former champions of the competition, with Grand Slam champions such as Andy Murray and Flavia Pennetta amongst the other former qualifiers.

Boys 14 & Under

LORENZO MUSETTI (ITA)
Rank: #2 (Race to Masters), #6 (14&U)
2016 win/loss:  31/3
Won 1 singles (Maia) and 2 doubles titles (Les Petits As, Maia). Played on winning Italian Winter Cups by HEAD and Summer Cups teams. Silver medallist at European Junior Championships in both singles and doubles. Only lost once before the final in all events played.

ALIBEK KACHMAZOV (RUS)
Rank: #3 (Race to Masters), #9 (14&U)
2016 win/loss:  35/13
Won 3 singles (Bratislava, Nastola, Khimki) and 2 doubles titles (Nastola, Chisinau). Runner-up at three other tournaments (Chisinau, Minsk, Moscow)

OLEKSIY SHESTAKOV (UKR)
Rank: #3 (Race to Masters), #3 (14&U)
2016 win/loss:  48/11
Won 4 singles (Moscow, Togliatti, Kiev, Kharkiv) and 4 doubles titles (16&U Chisinau, 14&U Kharkiv, Kiev, Tel Aviv). Runner-up at first 16&U event in Kiev.

ELMER MOLLER (DEN)
Rank: #5 (Race to Masters), #12 (14&U)
2016 win/loss:  38/13
Won 4 singles (Antalya, Correggio, Riga, Aarhus) and 2 doubles title (Riga, Aarhus). Quarterfinalist at European Junior Championships.

HOLGER VITUS NODSKOV RUNE (DEN)
Rank: #5 (Race to Masters), #12 (14&U)
2016 win/loss:  44/14
Won 3 singles (Renningen/Rutesheim, Birkerod, Zagreb) and 2 doubles titles (Bucharest, Zagreb).

NICHOLAS IONEL (ROU)
Rank: #7 (Race to Masters), #17 (14&U)
2016 win/loss:  34/12
Won 2 singles titles (Rakovnik, Bucharest). Doubles runner-up at Stockholm and winner of the consolation competition at the European Junior Championships.

RADU MIHAI PAPOE (ROU)
Rank: #14 (Race to Masters), #25 (14&U)
2016 win/loss:  29/5
Won 1 singles title (Rakovnik). Doubles finalist in Bucharest.

PETR KAPUSKIN (RUS)
Rank: #15 (Race to Masters), #27 (14&U)
2016 win/loss:  30/13
Won 1 doubles title (Minsk). Singles finalist at Pirigovsky. 

 

Girls 14 & Under

AVELINA SAYFETDINOVA (RUS)
Rank: #1 (Race to Masters), #6 (14&U)
2016 win/loss:  37/11
Won 2 singles (Renningen/Rutesheim, Jerusalem) and 2 doubles titles (Messina, Jerusalem). Played on Russian Summer Cups team (3rd place). Doubles silver medallist at European Junior Championships. Runner-up at first 16&U event, in Barcelona.

NOA KRZNARIC (CRO)
Rank: #2 (Race to Masters), #15 (14&U)
2016 win/loss:  48/10
Won 5 singles titles (Messina, Zagreb, Subotica, Trnava, Tuzla). Bronze medallist at European Junior Championships, runner-up at Paris

VIKTORIYA KANAPATSKAYA (BLR)
Rank: #5 (Race to Masters), #9 (14&U)
2016 win/loss:  50/16
Won 3 singles (16&U Pinsk, 14&U Eching, Development Championships) and 6 doubles titles (16&U Eching, Pinsk, 14&U Renningen/Rutesheim, Hasselt, Düren, Development Championships). Runner-up at five other events.

ZIVA FALKNER (SLO)
Rank: #6 (Race to Masters), #13 (14&U)
2016 win/loss:  33/18
Won 1 singles (Piestany) and 1 doubles title (Maia). Played on Slovenia Winter Cups by HEAD and Summer Cups team, reaching final rounds of both.

MARIA TIMOFEEVA (RUS)
Rank: #9 (Race to Masters), #12 (14&U)
2016 win/loss:  47/6
Won 6 singles titles (16&U Yerevan* 14&U Chisinau, Tel Aviv, Minsk*) and 5 doubles titles (16&U Yerevan, Lida, 14&U Chisinau, Tel Aviv, Jerusalem).
*Two events

FEDERICA SACCO (ITA)
Rank: #11 (Race to Masters), #37 (14&U)
2016 win/loss:  27/10
Won 1 singles (Bucharest) and 2 doubles titles (Velp, Farum). Last 16 and doubles quarterfinalist at European Junior Championships.

FRANCESCA CURMI (MLT)
Rank: #12 (Race to Masters), #40 (14&U)
2016 win/loss:  42/14
Won 2 singles (Hasselt, Development Championships) and 3 doubles titles (Eching, Cacak, Tuzla).

LYUBOV KOSTENKO (UKR)
Rank: #12 (Race to Masters), #21 (14&U)
2016 win/loss:  32/6
Won 4 singles (16&U Lviv, 14&U Odesa, Kiev, Kharkiv) and 2 doubles titles (Odesa, Lviv).

 

Boys 16 & Under

GIULIO ZEPPIERI (ITA)
Rank: #2 (Race to Masters), #8 (16&U)
2016 win/loss:  22/4
Won 3 singles (Torelló, Antalya, Rotterdam) and 1 doubles title (Zoetermeer). Returns to the Masters having qualified in the 14&U category last year, reaching semi-finals.

CEZAR CRETU (ROU)
Rank: #4 (Race to Masters), #6 (16&U)
2016 win/loss:  26/8
Won 3 singles (Dunakeszi, Milovice, Chisinau) and 3 doubles titles (Bucharest, Mamaia, Chisinau).

DANIEL KHIN (HUN)
Rank: #4 (Race to Masters), #9 (16&U)
2016 win/loss:  19/11
Won 2 doubles titles (Barcelona, Dunakeszi). Singles runner-up at Beloura, Novi Sad and Trencianske Teplice.

MORITZ PFAFF (GER)
Rank: #6 (Race to Masters), #17 (16&U)
2016 win/loss:  24/3
Won 3 singles titles (Steinfort, Regensburg, Waiblingen). Doubles finalist at Brno and Waiblingen.

LUKAS KRAINER (AUT)
Rank: #6 (Race to Masters), #14 (16&U)
2016 win/loss:  28/4
Won 4 singles titles (Eching, Pancevo, Novi Sad, Trencianske Teplice).

YANNIK STEINEGGER (SUI)
Rank: #8 (Race to Masters), #9 (16&U)
2016 win/loss:  20/7
Won 1 singles (Maribor) and 2 doubles titles (Maribor, Antalya).  

ARTSIOM BARDZIN (BLR)
Rank: #9 (Race to Masters), #19 (16&U)
2016 win/loss:  31/10
Won 1 singles (Vilnius) and 3 doubles titles (Kiev, Vilnius, Lida).  

KRISTIJAN JUHAS (SRB)
Rank: #10 (Race to Masters), #23 (16&U)
2016 win/loss:  35/7
Won 3 singles (Sarajevo, Podgorica, Nis) and 1 doubles title (Podgorica).  

 

Girls 16 & Under

DANIELLA MEDVEDEVA (RUS)
Rank: #1 (Race to Masters), #15 (16&U)
2016 win/loss:  18/3
Won 2 singles (Barcelona, Torelló) and 2 doubles titles (Warsaw, Barcelona). Semi-finalist in Mallorca and Villeneuve-lez-Avingnon.

REKA ZADORI (HUN)
Rank: #2 (Race to Masters), #16 (16&U)
2016 win/loss:  36/9
Won 4 singles titles (Rotterdam, Pancevo, Cakovec, Dunakeszi). Runner-up at Beloura and Barcelona. Doubles semi-finalist at three further events.

MARIAM DALAKISHVILI (GEO)
Rank: #3 (Race to Masters), #18 (16&U)
2016 win/loss:  26/7
Won 4 singles titles (Baku*, Krems, Zell am See) and 2 doubles titles (Haid, Foligno).
* Two events

ELENA MILOVANOVIC (SRB)
Rank: #4 (Race to Masters), #30 (16&U)
2016 win/loss:  31/5
Won 4 singles titles (Maribor, Sarajevo, Sofia, Regensburg) and 1 doubles title (Sarajevo).

TAMARA MALESEVIC (SRB)
Rank: #5 (Race to Masters), #28 (16&U)
2016 win/loss:  25/9
Won 2 singles titles (Renningen/Rutesheim, Crema). Doubles runner-up at Renningen/Rutesheim, Villeneuve-lez-Avingnon.

OKSANA SELEKHMETEVA (RUS)
Rank: #6 (Race to Masters), #50 (16&U)
2016 win/loss:  47/11
Won 4 singles (16&U Chisnau, Novi Sad, 14&U Kufstein, Togliatti) and 4 doubles titles (16&U Barcelona, 14&U Düren, Rakovnik, Togliatti). Only player to qualify for the Masters this year in both age categories; elected to play the 16&U event.

ANNA MARTEMYANOVA (UKR)
Rank: #7 (Race to Masters), #39 (16&U)
2016 win/loss:  23/9
Won 1 singles (Kiev) and 4 doubles titles (Zbreze, Kiev, Lviv, Baku). Runner-up at four further singles events.

MIHAELA DJAKOVIC (SRB)
Rank: #8 (Race to Masters), #37 (16&U)
2016 win/loss:  18/9
Runner-up at singles events in Renningen/Rutesheim and Dunakeszi and in doubles at Villeneuve-lez-Avingnon.

« Back

» News archive