14&U European Summer Cups Latest

Tennis Europe Junior Tour

14&U European Summer Cups Latest

A total of 65 national teams competed at the qualifying rounds of the 2016 edition of the 14 & Under European Summer Cups, which took place at eight venues across the continent from 26-28 June, with an additional pre-qualifying event being held from 25-26 June.

The winner and runner-up from each qualifying group (denoted in red) will progress to the final rounds in Murcia (boys) and Loano (girls) from 1-3 July. Spain (boys, pictured) and Russia (girls) are the defending champions.

The Summer Cups also serve as the European qualifying event for the ITF World Junior Tennis competition.

14 & Under Boys - Copa del Sol

Qualifying: June 26-28 Fact Sheets

Pre-Qualifying - Rakovnik (CZE) | Draw | Day 1 | Day 2 

Austria, Belarus, Belgium, Israel

Zone A - Rakovnik (CZE) | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3Photos 

Bosnia & Herzegovina, Czech Republic, Great Britain, Poland, Portugal, Sweden 

Zone B - Royan (FRA) | Draw Day 1 | Day 2 | Day 3 

Croatia, Denmark, Estonia, Finland, France, Slovenia, Switzerland, Ukraine 

Zone C - Murcia (ESP) | Draw Day 1 | Day 2 | Day 3Photos 

Bulgaria, Hungary, Italy, Latvia, Netherlands, Norway, Romania, Spain

Zone D - Mersin (TUR) | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3Photos 

Georgia, Greece, Moldova, Russia, Serbia, Slovakia, Turkey

Final Rounds - 1-3 July, Murcia (ESP) 

Team Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3 | Photos 

 

14 & Under Girls - Europa Cup

Qualifying: June 26-28 | Fact Sheets

Zone A - Sofia (BUL) | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3Photos 

Bulgaria, Estonia, Great Britain, Greece, Hungary, Moldova, Slovakia, Sweden  

Zone B - Saint Valery en Caux (FRA) | Draw Day 1 | Day 2 | Day 3Photos 

France, Netherlands, Poland, Portugal, Serbia, Slovenia, Switzerland, Ukraine 

Zone C - Bremen (GER) | Draw Day 1 | Day 2 | Day 3Photos 

Austria, Belarus, Croatia, Denmark, Germany, Italy, Norway, Russia

Zone D - Mersin (TUR) | Draw Day 1 | Day 2 | Day 3Photos 

Belgium, Bosnia & Herzegovina, Czech Republic, Georgia, Latvia, Turkey, Romania, Spain  

Final Rounds: 1-3 July, Loano (ITA) 

Team Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3Photos 

« Back

» News archive