European Junior Championships Latest

Tennis Europe Junior Tour

European Junior Championships Latest

Almost 500 of Europe's top players are in action this week, fighting for the Tennis Europe Junior Tour's most prestigious title: the European Junior Championships.

The 14 & Under age category is being played in Pilsen (CZE), while the 16 & Unders are in Moscow (RUS) and the 18 & Unders in Klosters (SUI).

All the latest draws, results and photos will be posted here throughout the week.

14 & Under

Boys Singles | Boys Doubles | Girls Singles | Girls Doubles | Order of Play | Photos 

16 & Under

Boys Singles | Boys Doubles | Girls Singles | Girls Doubles | Order of Play | Photos

18 & Under

Boys Singles | Boys DoublesGirls Singles | Girls Doubles | Order of Play | Photos | Photos 2

News

Day 4 Summary | Day 5 Summary

Links

Follow us on Facebook and Twitter for exclusive content.

Klosters (1&U) Facebook

Results (Quarterfinals onwards)

14 & Under Boys

(6) Nicola Kuhn (GER) d. (1) Yshai Oliel (ISR) 63 62
(3) Tomas Jirousek (CZE) d. Leonid Sheyngezikht (BUL) 75 61
(4) Alen Avidzba (RUS) d. Tomasz Dudek (POL) 62 64
(2) Rudolf Molleker (GER) d. Jake Hersey (GBR) 76(3) 63

(3) Tomas Jirousek (CZE) d. (6) Nicola Kuhn (GER) 61 62
(2) Rudolf Molleker (GER) d.  (4) Alen Avidzba (RUS) 63 64

(2) Rudolf Molleker (GER) d. (3) Tomas Jirousek (CZE) 61 60

Doubles Final

(3) Ezvan Holis/Jirousek (CZE) d. (1) Kuhn/Molleker (GER) 36 62 [10-7]

14 & Under Girls

(1) Oleya Pervushina (RUS) d. Iga Swiatek (POL) 61 60
(12) Kataryna Zavatska (UKR) d. Karolina Tilander (SWE) 62 60
(3) Anastasia Potapova (RUS) d. (8) Lucie Kankova (CZE) 61 64
(2) Dayana Yastremska (UKR) d. Vasiliki Karvouni (GRE) 61 60

(1) Oleya Pervushina (RUS) d. (12) Kataryna Zavatska (UKR) 62 26 61
(3) Anastasia Potapova (RUS) d. (2) Dayana Yastremska (UKR) 6 3 60

(3) Anastasia Potapova (RUS) d. (1) Oleya Pervushina (RUS) 61 26 62

Doubles Final

(1) Pervushina/Potapova (RUS) d. Yastremska/Zavatska (UKR) 67(5) 60 [10-7]

16 & Under Boys

(1) Mate Valkusz (HUN) d. (12) Marko Osmakcic (SUI) 62 61
(3) Corentin Moutet (FRA) d. (10) Riccardo Balzerani (ITA) 64 75
(7) Mikael Ymer (SWE) d. (4) Bojan Jankulovski (MKD) 60 61
(2) Stefanos Tsitsipas (GRE) d. (11) Miomir Kecmanovic (SRB) 61 64

(3) Corentin Moutet (FRA) d. (1) Mate Valkusz (HUN) 60 64 [Video]
(7) Mikael Ymer (SWE) d. (2) Stefanos Tsitsipas (GRE) 75 75 [Video]

(3) Corentin Moutet (FRA) d. (7) Mikael Ymer (SWE) 67(3) 61 60

Doubles Final

Kenneth Raisma/Mattias Siimar (EST) d. Alessandro Ricci/Patrik Rikl (CZE) 76(6) 62 [Video]

16 & Under Girls

(5) Anna Blinkova (RUS) d. Nikolina Jovic (SRB) 46 62 76(4)
Hana Mraz (SLO) d. (6) Dalma Galfi (HUN) 16 64 63
Petia Arshinkova (BUL) d. Ylena In-Albon (SUI) 76(5) 26 60
(2) Fanny Stolar (HUN) d. (7) Eliza Omirou (CYP) 61 61

(5) Anna Blinkova (RUS) d. Hana Mraz (SLO) 46 76(6) 62 [Video]
(2) Fanny Stollar (HUN) d. Petia Arshinkova (BUL) 75 64 [Video]

(2) Fanny Stollar (HUN) d. (5) Anna Blinkova (RUS) 64 60

Doubles Final

(1) Dalma Galfi/Fanny Stollar (HUN) d. (3) Anna Kalinskaya/Aleksandra Pospelova (RUS) 64 63

18 & Under Boys

Corentin Denolly (FRA) d. (5) Petros Chrysochos (CYP) 57 76(6) 64
Daniel Windahl (SWE) d. (3) Johan Sebastien Tatlot (FRA) 64 62
(4) Roman Safiullin (RUS) d. (8) Pedro Martinez Portero (ESP) 63 76(7)
(2) Quentin Halys (FRA) d. (6) Lucas Miedler (AUT) 62 64

Corentin Denolly (FRA) d. Daniel Windahl (SWE) 64 46 63
(2) Quentin Halys (FRA) d. (4) Roman Safiullin (RUS) 63 64

(2) Quentin Halys (FRA) d. Corentin Denolly (FRA) 64 75

Doubles Final

(1) Quentin Halys/Johan Sebastien Tatlot (FRA) d. (10) Tallon Griekspoor/Tim van Rijthoven (NED) 62 64

18 & Under Girls

(14) Tamara Zidansek (SLO) d. (8) Fiona Ferro (FRA) 61 64
(5) Paula Badosa Gibert (ESP) d. (3) Jil Teichmann (SUI) 64 75
Sara Sorribes Tormo (ESP) d. (6) Ioana Rosca (ROU) 63 63
(7) Anastasiya Komardina (RUS) d. Julia Terziyska (BUL) 62 62

(5) Paula Badosa Gibert (ESP) d. (14) Tamara Zidansek (SLO) 62 64
Sara Sorribes Tormo (ESP) d. (7) Anastasiya Komardina (RUS) 75 62

Sara Sorribes Tormo (ESP) d. (5) Paula Badosa Gibert (ESP) 64 61

Doubles Final

(7) Emily Arbuthnott/Freya Christie (GBR) d. (10) Paula Badosa/Sara Sorribes (ESP) 64 26 [10-6]

 

« Back

» News archive