Tennis Europe Junior Tour Winners

2018

EventWinnerRunner-UpScore
May 19Estonian Junior Open - Category 2Tallinn, EST
BS14 Marc Majdandzic Vilius Gaubas6-3 6-4
GS14 Agnes Mitteregger Valerija Maija Kargina6-0 6-2
BD14 Vilius Gaubas
Tiago Pereira
Oleg Molotkov
Andrei Zubkov
7-5 6-4
GD14 Ida Johansson
Agnes Mitteregger
Emilija Tverijonaite
Anastasiya Zholdakova
6-4 6-1
May 19Siauliai Tennis School Cup by Toyota 2018 - Category 3Siauliai, LTU
BS12 Tomasz Berkieta Manvydas Balciunas6-3 6-4
GS12 Ksenija Rage Elizabete Brutane6-1 7-5
BD12 Timofei Derepasko
Maxim Vlasov
Manvydas Balciunas
Nikita Gavrilonoks
6-1 6-3
GD12 Brit Martin
Ksenija Rage
Patricija Cechanaviciute
Liepa Sataite
6-2 6-3
May 20Pécs Junior Tennis Cup - Category 2PéCs, HUN
BS14 He Ziheng Nikola Zekic6-3 6-0
GS14 Darja Suvirdjonkova Panna Bartha6-3 6-3
BD14 Qing Lihao
He Ziheng
Liu Le
Nikola Zekic
6-0 6-4
GD14 Salma Drugdova
Emma Tothova
Olga Molchanova
Violeta Nykolayeva
7-6 2-6 10-6
May 19Dr Oetker Junior Trophy - Category 1Bucuresti, ROM
BS14 Filip Pieczonka Constantinos Koshis6-3 1-6 4-1
GS14 Matilde Jorge Aleksandra Simeva6-4 1-6 6-2
BD14 Olaf Pieczkowski
Filip Pieczonka
Mihai Alexandru Coman
David Manu
6-3 6-3
GD14 Mafalda Guedes
Matilde Jorge
Maria Sara Popa
Ioana Zvonaru
7-6 6-4
May 1911.Luka Koper Junior Open Under 12-International Junior Tennis Championships Under 12 - Category 3Koper, SLO
BS12 Viktor Frydrych Antonio Voljavec1-6 6-3 6-4
GS12 Ela Nala Milic Tamara Kostic6-4 6-4
BD12 Jamie Diack
Henry Trump
Viktor Frydrych
Henry Jefferson
2-6 6-3 10-6
GD12 Sophya Devas
Hannah Read
Vlada Kozak
Hephzibah Oluwadare
3-6 6-2 10-8
May 22Mostar Open 14&U 2018. - Category 3Mostar, BIH
BS14 Walker Allen Andrea M'chich6-3 6-1
GS14 Carolina Kuhl Angelina Linnikova4-1
BD14 Raphael Pichot
Venedikt Tsirikidze
Alexis Arnal
Andrea M'chich
6-3 6-0
GD14 Kristyna Kostelna
Angelina Linnikova
Carolina Kuhl
Nele Niermann
6-3 6-4
May 20RADOM CUP 2018 - Category 3Radom, POL
BS16 Szymon Kielan Jakub Federowicz6-3 7-5
GS16 Zuzanna Szczepanska weronika Ejsmont6-1 6-4
BD16 Jakub Federowicz
Jasza Szajrych
Juliusz Herok
Michal Marchewka
6-2 6-1
GD16 Karolina Bartusek
Karina Gustowska
weronika Ejsmont
Zuzanna Szczepanska
6-3 6-4
May 21Children's Day Cup by Kirschbaum U16 - Category 2Chisinau, MDA
BS16 German Samofalov Marcel Politowicz6-3 1-6 6-3
GS16 Anastasiya Konstantinovna Soboleva Kateryna Lazarenko6-4 6-1
BD16 Volodymyr Dubel
Viktor Vlasov
Viacheslav Bielinskyi
Evangelos Kypriotis
GD16 Kateryna Lazarenko
Anastasiya Konstantinovna Soboleva
Jaquelyn Ogunwale
Kateryna Rublevska
7-6 6-4
May 19TORNEO U14 - CORREGGIO - Category 2Correggio, ITA
BS14 Rudy Ceccon Peter Buldorini3-6 7-6 7-6
GS14 Ksenia Zaytseva Giulia Martinelli6-1 6-2
BD14 Enrico Baldisserri
Jacopo Bilardo
Andrea Giammario
Edoardo Lanza Cariccio
6-3 6-2
GD14 Letizia Migani
Veronica Sirci
Erika Di Muzio
Emma Rizzetto
6-4 4-6 10-7
May 19Kaleva Open - Category 3Oulu, FIN
BS14 Andreas Sillaste Matteo Covato7-6 2-6 7-5
GS14 Clarissa Blomqvist Emilie Just-Bomholt6-4 6-3
BD14 Claudius Amon
Andreas Sillaste
Tauras Mickus
Dominykas Stonkus
7-5 6-1
GD14 Elsa Chaumette
Kseniia Saenko
Rinja Kautto
Emma Kuusisto
6-4 6-2
BS16 Vladislav Gorbatenko Edvards Teodors Liepins4-6 6-1 7-6
GS16 Emma Jouy Stella Remander6-1 6-4
BD16 Karim Krause
Tuomas Rikkonen
Nikolajs Galkins
Edvards Teodors Liepins
6-1 6-4
GD16 Asta Miettinen
Stella Remander
Emma Jouy
Emilija Pranyte
6-1 6-4
May 21NASHI DITY - Category 3Kyiv, UKR
BS12 Kostiantyn Mantach Oleksandr Ponomar7-6 6-4
GS12 Yelyzaveta Kotliar Anna Vashchenko0-6 6-3 6-2
BD12 Oleksandr Ponomar
Maksym Suvorov
Ilie Cazac
Kostiantyn Mantach
6-4 6-4
GD12 Yelyzaveta Kotliar
Anna Vashchenko
Yelizaveta Onyshchenko
Aliesia Reva
6-2 6-4
May 12CARBO ONE-APHRODITE HILLS RESORT TEU12 - Category 3Paphos, CYP
BS12 Chris Spyrou Nikita Sclearenco6-1 6-2
GS12 Anna Demirtzi Dunja Maric6-3 6-2
BD12 Chris Spyrou
Andreas Timini
David Cristian Carteputreda
Nikita Sclearenco
GD12 Alexia-Shara Iancu
Diana Maria Ilie
Sofiya Kotlyarova
Yelizaveta Onyshchenko
6-2 6-3
May 12VI Memorijal Jovana Kukarasa - Category 2Subotica, SRB
BS14 He Ziheng Jiang Yunhan6-4 1-6 6-0
GS14 Andrea Obradovic Anja Petkovic7-6 6-0
BD14 Qing Lihao
He Ziheng
Liu Le
Jiang Yunhan
6-4 7-6
GD14 Lola Radivojevic
Emilija Zdravkovic
Jazmin Rebeka Beer
Luca Udvardy
6-1 6-2
May 13TEJT U14 " The 25th Piestany Cup U14 201 " - Category 1Piestany, SVK
BS14 Branko Djuric Constantinos Koshis6-3 7-5
GS14 Sofia Costoulas Sabina Zeynalova7-5 6-3
BD14 Mili Poljicak
Dino Prizmic
Theodoros Mitsakos
Luca Van Assche
6-3 6-1
GD14 Adriana Berankova
Vanesa Sulcova
Lucie Havlickova
Katrin Pavkova
4-1 4-0
May 12Benders Cup - ITF 14 Sweden - Category 3FalköPing, SWE
BS14 Henrik Bladelius Elwin Gauffin6-4 6-1
GS14 Agnes Mitteregger Tilde Stromquist6-4 7-6
BD14 Henrik Bladelius
Elwin Gauffin
Tsegai Gebremeskel
Eldin Nokic
7-5 6-4
GD14 Ida Johansson
Agnes Mitteregger
Tilde Stromquist
Emelie Westin
7-6 6-4
May 15"Children's Day Cup" U14 - Category 2Chisinau, MDA
BS14 Florentin-Alexandru Scarlat Kilian Feldbausch7-6 1-6 6-4
GS14 Ksenia Agureeva Mara Gae6-4 6-1
BD14 Ivan Kremenchutskyi
Daniil Soboliev
Kilian Feldbausch
Borjan Jovanov
5-7 6-2 10-3
GD14 Ksenia Agureeva
Zuzanna Bednarz
Sofiia Viktoriia Chernomorska
Vlada Haetcaia
6-2 2-6 10-7
May 14National Sport Park Open U16 - Category 3Tirane, ALB
BS16 Viacheslav Bielinskyi Milo Gazivoda6-1 6-2
GS16 Angelina Linnikova Ellie Logotheti7-5 6-2
BD16 Viacheslav Bielinskyi
Milo Gazivoda
Rodrigo Deleu
Elisha Thornton
6-0 6-3
GD16 Maddalena Giordano
Ginevra Parentini Vallega Montebruno
Natasa Savic
Mika Stojanovic
6-2 6-2
May 13BERGANT MEMORIAL - Category 2Maribor, SLO
BS14 Till Brunner Raffaele Mariani
GS14 Chelsea Fontenel Petja DRAME6-1 5-7 6-4
BD14 Idriss Haddouch
Noah Merre
Till Brunner
Raffaele Mariani
7-6 6-2
GD14 Chelsea Fontenel
Karolina Kozakova
Petja DRAME
Tea Lukic
7-5 6-1
BS16 Stefan Popovic Petr Nesterov6-4 6-2
GS16 Marijana Majetic Marta Belokrylova7-6 6-2
BD16 Petr Nesterov
Stefan Popovic
Sebastian Dominko
Gal Emersic Potocnik
4-6 6-2 10-7
GD16 Andjela Lopicic
Natalija Senic
Mia Chudejova
Anna Panchartek
3-6 6-2 11-9
May 1222nd KINETIC CUP BY DUNLOP - Category 3Kyiv, UKR
BS16 Volodymyr Dubel Yevhenii Bondarenko6-4 3-6 6-3
GS16 Anna Sierkova Anita Sahdiieva4-6 6-2 6-2
BD16 Yevhenii Bondarenko
Dmytrii Ierokhin
Daniel Mankowski
Piotr Strzalkowski
3-6 6-2 10-3
GD16 Anita Sahdiieva
Anna Syrova
Kateryna Rublevska
Anastasiya Konstantinovna Soboleva
6-3 6-4
May 13LODZ CUP 2018 - Category 3Lodz, POL
BS14 Vilius Gaubas Gabriel Matuszewski6-0 6-3
GS14 Magdalena Swierczynska Daria Gorska6-3 6-3
BD14 Vilius Gaubas
Tiago Pereira
Edas Butvilas
Zachary Murphy
GD14 Daria Gorska
Justyna Jodlowska
Natalia Lezniak
Magdalena Swierczynska
3-6 6-2 10-7
May 5Bohemia Cafex Cup - Category 1Rakovnik, CZE
BS14 Matthew William Donald Hynek Barton6-1 6-7 6-3
GS14 Agata Cerna Kristina Volgapkina5-7 6-1 6-3
BD14 Hynek Barton
Oldrich Vejsicky
Luka Mikrut
Mili Poljicak
5-7 6-3 10-5
GD14 Agata Cerna
Anna Panchartek
Aliona Falei
Evialina Laskevich
2-6 6-1 10-5
May 6OPALENICA CUP 2018 - Category 2Opalenica, POL
BS14 Maxim Dontsov Filip Pieczonka6-2 6-4
GS14 Ada Piestrzynska Zuzanna Kubacha6-3 1-6 6-3
BD14 Marc Majdandzic
Dominykas Stonkus
Maciej Kos
Gabriel Matuszewski
3-6 7-5 10-6
GD14 Zuzanna Frankowska
Ada Piestrzynska
Elizaveta Smirnaya
Michelle Weinstock
6-2 3-6 10-7
May 5XVI TORNEIG JOAN MIR "IN MEMORIA " - Category 1TORELLÓ, ESP
BS16 Daniel Rincon Daniel Linkuns-Morozovs6-3 3-6 6-4
GS16 Linda Fruhvirtova Antonia Ruzic7-6 6-3
BD16 Andre-Remi Jakobi
Maxim Khorozov
Joao Ferreira
Tiago Torres
6-3 2-6 10-8
GD16 Nikol Palecek
Kira Pavlova
Maria Michaela Fiacan
Linda Fruhvirtova
6-4 7-5
May 7Tirana Open U16 - Category 3Tirane, ALB
BS16 Petar Teodorovic Milo Gazivoda6-3 6-4
GS16 Sofia Pizzoni Dimitra Pavlou6-0 6-1
BD16 Milo Gazivoda
Petar Teodorovic
Din Karahodza
Ion Arcasa Straciuc
6-3 6-1
GD16 Martha Makantasi
Dimitra Pavlou
Ginevra Parentini Vallega Montebruno
Sofia Pizzoni
6-1 2-6 10-6
May 5TENNIS CLUB PAVIA - Category 2Pavia, ITA
BS14 Niccolo Ciavarella Lorenzo Ferri6-1 6-1
GS14 Georgia Pedone Anna Paradisi6-2 6-3
BD14 Cesar Bouchelaghem
Paul Inchauspe
Lorenzo Ferri
Giammarco Gandolfi
6-4 1-6 10-8
GD14 Denise Valente
Emma Valletta
Giulia Dal Pozzo
Anna Paradisi
6-2 6-7 10-7
May 528ème PASSAGESPOIRS - Category 3Le Passage D'Agen, FRA
BS12 Leo Cohen Bacrie Sebastien Cauhape3-6 6-3 6-4
GS12 Sara Bejlek Lucie Urbanova6-0 6-0
BD12 Jonas Kucera
Krystof Svojgr
Sebastien Cauhape
Louis-Lou Langenaken
7-5 6-4
GD12 Beverley Aaliyah Nyangon
Shanice Roignot
Coline Beluche
Camille Grimoux
6-2 6-2
May 5Haydar Aliyev Memory Cup 2 - Category 3Baku, AZE
BS12 Danial Rakhmatullayev Elvin Hashimov6-1 6-0
GS12 Janel Ospanova Anastasiya Sharamet6-3 6-3
BD12 Artur Aiukhanov
Danial Rakhmatullayev
Bastien Danicher
Theo Papamalamis
7-6 4-6 13-11
GD12 Daria Egorova
Marta Melnichenok
Karina Jumazhanova
Dilnaz Mashabayeva
6-2 6-7 11-9
BS16 Dmytrii Ierokhin Andrey Beketov2-6 6-1 6-1
GS16 Margarita Andreyuk Polina Pavlova7-5 2-6 6-2
BD16 Dmytrii Ierokhin
Alexander Krylov
Andrey Beketov
David Minnivaliev
7-5 6-4
GD16 Margarita Andreyuk
Umayra Hashimova
Anna Sedysheva
Anna Vasilyeva
6-0 6-0
May 5Daimon Cup - Category 3Bucharest, ROM
BS12 Pavel Marinov Max Stenzer6-3 5-7 6-1
GS12 Rositsa Dencheva Alexia Iulia MARGINEAN7-5 6-3
BD12 Tudor Narcis Popovici
Luca Preda
David Cristian Carteputreda
Gabriel Ghetu
6-4 7-6
GD12 Elena Ruxandra Bertea
Alexia Iulia MARGINEAN
Rositsa Dencheva
Katalina Petrova
3-6 7-6 11-9
May 5Sport Palace cup U14 - Category 3Sliven, BUL
BS14 Mihai Alexandru Coman Mihail Ivanov6-2 7-5
GS14 Melisa Ercan Katerina Dimitrova6-3 4-6 6-1
BD14 Dinko Dinev
Dragomir Draganov
Adriano Dzhenev
Viktor Markov
6-2 6-2
GD14 Katerina Dimitrova
Denislava Glushkova
Maria Taneva
Mihaela Tsoneva
6-3 6-4
May 5GRAWE OPEN - Category 2Maribor, SLO
BS14 Noah Merre Raffaele Mariani6-4 6-1
GS14 Chelsea Fontenel Tea Lukic6-1 6-1
BD14 Gilles Arnaud Bailly
Idriss Haddouch
Till Brunner
Raffaele Mariani
6-1 6-7 10-5
GD14 Chyara Onia Seke
Amelie Van Impe
Flo Helsen
Amelia Waligora
6-2 4-6 14-12
BS16 Blaz Vidovic Fran Mitrovic6-1 6-3
GS16 Tara Wurth Marta Belokrylova7-6 6-2
BD16 Sebastian Dominko
Gal Emersic Potocnik
Yarin Aebi
Alessio Tramontin
GD16 Mia Rae Vican
Tara Wurth
Marijana Majetic
Klara Vukicevic
6-2 7-5
May 5Montenegro cup 2018 - Category 3NikšIć, MGO
BS14 Matija Samardzic Liu Le6-1 6-3
GS14 Leticia Tarocco Divna Ratkovic6-3 3-6 7-5
BD14 Qing Lihao
He Ziheng
Liu Le
Jiang Yunhan
7-6 3-6 10-7
GD14 Milana Korobchenko
Polina Skopintseva
Lola Radivojevic
Leticia Tarocco
May 7PROKUPLJE OPEN 2018 - Category 3Prokuplje, SRB
BS12 Lazar Virijevic Anas Mazdrashki6-1 2-6 6-3
GS12 Mia Ristic Mariia Masiianskaia6-1 6-0
BD12 Danijel Krstevski
Mika Petkovic
David Rakic
Lazar Virijevic
7-5 3-6 10-4
GD12 Yoana Konstantinova
Nikol Nikolova
Naira Gevorkian
Andjelija Markovic
6-3 6-4
Apr 29Wilson Cup - Category 2Rakovnik, CZE
BS14 Matthew William Donald Hynek Barton6-1 6-2
GS14 Erika Andreeva Dominika Salkova6-3 6-0
BD14 Hynek Barton
Oldrich Vejsicky
Jakub Nicod
Vojtech Petr
6-1 6-3
GD14 Patricie Kubikova
Dominika Salkova
Valentina Dvorakova
Lucie Ivanova
6-1 6-0
Apr 29ZENICA OPEN 2018 - Category 3Zenica, BIH
BS16 Drazen Petrovic Petar Teodorovic6-2 6-0
GS16 Malwina Rowinska Paloma Keresztes7-5 6-2
BD16 Lovre Erceg
Marino Jakic
Drazen Petrovic
Leo Puljic
6-4 6-2
GD16 Paloma Keresztes
Darja Suvirdjonkova
Kornelia Huncak
Sara Mikaca
6-3 6-4
Apr 28Haydar Aliyev Memory Cup 1 - Category 3Baku, AZE
BS14 Artem Cherepin Danil Mulintsev6-3 6-1
GS14 Diana Lemanova Anna Vasilyeva6-0 6-4
BD14 Alexander Ushakov
Andrei Zubkov
Artem Maltsev
Danil Mulintsev
1-6 6-3 10-8
GD14 Diana Lemanova
Anastasia Sereda
Irina Artemova
Sofya Karbysheva
6-2 6-3
BS16 Kirill Mishkin Frederic Vogeli6-3 7-6
GS16 Inga Longinenko Tatiana Barkova6-2 6-1
BD16 Andrey Beketov
David Minnivaliev
Dmytrii Ierokhin
Frederic Vogeli
6-4 4-6 10-8
GD16 Margarita Andreyuk
Umayra Hashimova
Valery Gynina
Elena Pridankina
7-5 6-2
Apr 28Izida cup 2018 - Category 3Dobrich, BUL
BS12 Georgi Georgiev Alexander Vasilev6-0 6-3
GS12 Rositsa Dencheva Elena Ruxandra Bertea4-6 6-1 6-1
BD12 Luca Preda
Calin Teodor Stirbu
Georgi Georgiev
Pavel Marinov
7-5 6-2
GD12 Aleksandra Gabrovska
Elizara Yaneva
Yoana Konstantinova
Nikol Nikolova
6-3 3-6 10-6
Apr 28Pinsk Open - Category 2Pinsk, BLR
BS16 Marcel Kamrowski Olaf Pieczkowski
GS16 Kristina Dmitruk Anastasiya Konstantinovna Soboleva7-5 6-0
BD16 Jaroslav Hramogin
Daniil OSTAPENKOV
Mykhailo Mossur
Nikita Zavhorodko
2-6 6-2 10-8
GD16 Anastasiya Konstantinovna Soboleva
Hanna Vinahradava
Kristina Dmitruk
Ekaterina Tikhonko
6-3 4-6 10-7
Apr 28TORNEO U14 - BRINDISI - Category 3Brindisi, ITA
BS14 Daniele Minighini Niccolo Dessi3-6 6-3 6-4
GS14 Georgia Pedone Fabrizia Cambria6-1 6-1
BD14 Enrico Baldisserri
Daniele Minighini
Marco Cinotti
Lorenzo Ferri
6-0 6-3
GD14 Benedetta Sensi
Federica Urgesi
Virginia Ferrara
Georgia Pedone
6-4 2-6 10-8
Apr 28CROATIA CUP 2018 - Category 3Cakovec, CRO
BS12 Fran Rakonic Antonio Voljavec6-4 4-6 7-6
GS12 Ela Nala Milic Sara Saito6-2 6-1
BD12 Nico Hipfl
Joel Schwaerzler
Duje Markovina
Antonio Voljavec
4-6 6-1 10-4
GD12 Ela Nala Milic
Ekaterina Perelygina
Hayu Kinoshita
Sara Saito
6-7 6-3 10-3
Apr 28Cungu & Co Open 2018 - Category 3Ulcinj, MGO
BS14 He Ziheng Nikola Zekic6-3 6-1
GS14 Tijana Sretenovic Divna Ratkovic6-3 6-0
BD14 Ye Hongyu
Gu Tonghan
Qing Lihao
He Ziheng
6-4 1-6 10-4
GD14 Tijana Sretenovic
Leticia Tarocco
Kaat Coppez
Maelie Monfils
6-1 6-3
Apr 22TEJT U14" Trnava Cup U14 2018" - Category 2Trnava, SVK
BS14 Matthew William Donald Hynek Barton6-4 6-0
GS14 Katrin Pavkova Olga Molchanova6-4 6-2
BD14 Matthew William Donald
Jakub Nicod
Markus Lazarcik
Peter Nad
3-6 6-4 10-4
GD14 Lucie Havlickova
Katrin Pavkova
Olga Molchanova
Ada Piestrzynska
6-1 6-2
Apr 21Hungarian Open - Category 3Budapest, HUN
BS16 Peter Kalocsai Gabriele Piraino6-2 6-2
GS16 Aliona Falei Evialina Laskevich6-0 6-4
BD16 Antonio Matteo Iaquinto
Gabriele Piraino
Attila Boros
Peter Kalocsai
6-3 6-4
GD16 Aliona Falei
Evialina Laskevich
Sofia Antonella Caldera
Greta Schieroni
6-2 7-5
Apr 23Neride Cup 2017 - Category 3Rakovnik, CZE
BS12 Karl Nagel-Heyer Vojtech Vales6-2 6-3
GS12 Nikola Bartunkova Mia Ristic6-0 6-2
BD12 Petr Brunclik
Vojtech Vales
Adam Soukup
Daniel Stauch
6-0 6-3
GD12 Nikola Bartunkova
Sara Bejlek
Barbora Michalkova
Magdalena Smekalova
Apr 21ZLTC Brno - Category 2Brno, CZE
BS16 Krystof Vitek Ondrej Horak6-1 4-2
GS16 Agata Cerna Barbora Palicova6-0 6-2
BD16 Alexandr Kolijev
Michal Kracman
Aleksander Orlikowski
Piotr Strzalkowski
7-5 6-3
GD16 Patricie Kubikova
Adela Moravcova
Adriana Berankova
Vanesa Sulcova
7-6 6-1
Apr 21Mladost Grill Open 2018 - Category 2Zagreb, CRO
BS14 Luka Mikrut Luca Pow6-3 6-0
GS14 Marijana Majetic Yaroslava Bartashevich7-6 6-2
BD14 Luka Jovanovic
Noa Vukadin
Svetlin Keremedchiev
Mili Poljicak
6-2 6-1
GD14 Lucija Ciric Bagaric
Marijana Majetic
Yaroslava Bartashevich
Alena Kasatkina
6-4 7-6
Apr 21VILAS CUP U12 - Category 3PALMANOVA - MALLORCA, ESP
BS12 Bryan Hernandez Cortes Izan Almazan Valiente1-6 7-5 6-2
GS12 Valerija Maija Kargina Kim Martin6-2 6-1
BD12 Filip Avdeev
Georg Strasch
Leo Cohen Bacrie
Arthur Pery
6-2 6-4
GD12 Vladlena Martyunina
Valeriia Troitckaia
Elizabete Brutane
Valerija Maija Kargina
6-4 7-6
Apr 21Cukurova Cup - Category 2Adana, TUR
BS14 Baran Soyler Doruk Gencer6-3 7-6
GS14 Fatma Idrizovic Melisa Senli6-3 6-2
BD14 Dan Vasile Duta
Damien FAUT
Arda Ediz Gul
Baran Soyler
6-7 6-2 10-3
GD14 Eda Arli
Fatma Idrizovic
Maria Taneva
Mihaela Tsoneva
6-3 7-5
Apr 21TORNEO U12 - MAGLIE - Category 3Maglie, ITA
BS12 Daniele Rapagnetta Guglielmo Verdese6-4 6-2
BD12 Leo Hanke
Mark Iztok Lunder
Andrea Badagliacca
Riccardo Surano
6-7 7-5 10-3
GD12 Nadin Barbarossa
Noemi Basiletti
Celeste Faustini
Francesca Gandolfi
6-2 6-7 10-5
Apr 21HERODOTOU TENNIS ACADEMY TEU16 G2 - Category 2Larnaca, CYP
BS16 Constantinos Koshis Justas Trainauskas2-6 6-3 6-2
GS16 Kira Pavlova Tamari Gagoshidze6-2 6-4
BD16 Nikita Petrusenko
Justas Trainauskas
Alex Ganchev
Photos Photiades
7-5 6-4
GD16 Kira Pavlova
Ksenia Zaytseva
Maria Sara Popa
Ioana Zvonaru
6-4 6-1
Apr 21BTA Cup 2 - Category 3Baku, AZE
BS14 Illya Maksymchuk Tikhon Fedorov3-3
GS14 Ilaria Grudino Elena Pridankina6-2 6-3
BD14 Illya Maksymchuk
Andrii Zimnokh
Tamerlan Azizov
Kanan Gasimov
6-1 6-4
GD14 Maryia Stsetsevich
Hanna Tsitavets
Diana Lemanova
Elena Pridankina
6-4 6-3
Apr 21Montreux International TE U14 - Category 3Montreux, SUI
BS14 Alexander Orlov Till Brunner6-4 7-6
GS14 Celine Naef Carmen Lopez Martinez6-3 6-0
BD14 Till Brunner
Raffaele Mariani
Kilian Feldbausch
Patrick Schoen
7-5 6-1
GD14 Chelsea Fontenel
Irina Wenger
Zoe Du Pasquier Jensen
Viktorie Hazmukova
6-4 6-3
Apr 24Bellevue Cup 2018 - Category 3Ulcinj, MGO
BS12 Chris Spyrou Lieven Mietusch6-2 6-1
GS12 Jovana Grujic Milica Popovski6-3 6-2
BD12 Dilhan Wasantha
Deren Yigin
Matej Djokic
Lazar Virijevic
6-3 6-4
GD12 Jovana Grujic
Dunja Maric
Amelie Brooks
Naira Gevorkian
6-3 6-3
Apr 14TOP 10-12 Bressuire 2018 - Category 3Bressuire, FRA
BS12 Henry Trump Louis-Lou Langenaken6-1 6-3
GS12 Hannah Read Shanice Roignot6-3 6-0
BD12 Jose Freitas
Goncalo Marques
Viktor Frydrych
Henry Trump
3-6 6-4 10-8
GD12 Weronika Ewald
Hephzibah Oluwadare
Vlada Kozak
Hannah Read
7-5 6-7 10-0
Apr 16Hungarian Open - Category 2Budapest, HUN
BS16 Adam Jurajda Zsombor Velcz6-2 6-1
GS16 Antonia Ruzic Aliona Falei6-4 6-1
BD16 Adam Jurajda
Daniel Siniakov
Lovre Erceg
Piotr Kusiewicz
7-5 6-1
GD16 Antonia Ruzic
Natalia Szabanin
Andrea Burguete Beltran
Zuzanna Kubacha
6-2 3-6 10-8
Apr 16Junior International Nottingham - Category 3Nottingham, GBR
BS14 Noah Merre Hugo Cochlin4-6 6-3 6-4
GS14 Hannah Smith Kristina Paskauskas6-2 6-2
BD14 Louis Davey
Pierre Ngijol Carre
Hugo Cochlin
Gregor Webster
6-1 6-3
GD14 Eva Shaw
Hannah Smith
Justice Hall
Kristina Paskauskas
6-7 6-2 10-2
Apr 14SALONA OPEN 2018 - Category 3Solin, CRO
BS14 Dino Prizmic Peter Benjamin Privara6-3 1-6 6-4
GS14 Yaroslava Bartashevich Aglaya Fedorova4-6 6-1 6-3
BD14 Ante Cikojevic
Daniel Milardovic
Tsegai Gebremeskel
Dino Prizmic
6-3 5-7 11-9
GD14 Yaroslava Bartashevich
Aglaya Fedorova
Constance Levivier
Cara Maria Mester
4-6 6-4 10-7
Apr 14National Sport Park Open U14 - Category 3Tirane, ALB
BS14 Bor Artnak Leo Clauzel6-4 7-6
GS14 Pia Marija Rebec Brina Sulin1-6 6-2 6-3
BD14 Nikola Jovanovic
Nicolas Philibert
Arda Ediz Gul
Baran Soyler
6-2 6-1
GD14 Pia Marija Rebec
Brina Sulin
Stanislava Shulzhenko
Julia Zlateva
6-3 6-2
Apr 1523 APRIL CUP - Category 3Antalya, TUR
BS12 Atakan Karahan Taymur Muhammad6-0 6-1
GS12 Victoria Milovanova Diana Maria Ilie6-1 6-1
BD12 Timofei Derepasko
Taymur Muhammad
Kostiantyn Mantach
Danial Rakhmatullayev
6-4 2-6 10-2
GD12 Diana Maria Ilie
Iva Jovanova
Katsiaryna Kostsina
Anastasiya Sharamet
4-6 6-4 10-8
Apr 14BTA Cup 1 - Category 3Baku, AZE
BS14 Illya Maksymchuk Cem Atlamis6-4 6-2
GS14 Victoria Matasova Hanna Tsitavets6-2 6-2
BD14 Illya Maksymchuk
Andrii Zimnokh
Cem Atlamis
Erik Tkalenko
6-3 6-4
GD14 Maryia Stsetsevich
Hanna Tsitavets
Sandugash Kenzhibayeva
Anna Sedysheva
6-2 2-6 10-1
Apr 14HELLENIC BANK MASTERS TENNIS ACADEMY TEU16 - Category 3Nicosia, CYP
BS16 Marcel Kamrowski Xenofon Neofytou6-2 6-1
GS16 Klio Maria Ioannou Ksenia Zaytseva7-5 6-2
BD16 Xenofon Neofytou
Pavlos Parson
Gregory Gruenig
Frederic Vogeli
6-3 6-2
GD16 Olga Lesnikova
Ksenia Zaytseva
Lilya Mitchenko
Sofiia Vdovychenko
7-5 7-6
Apr 7PECIN MEMORIJAL 2018 - Category 2Pancevo, SRB
BS16 Petr Nesterov Maxim Khorozov6-3 6-2
GS16 Antonia Ruzic Ralitsa Alexandrova6-4 6-4
BD16 Artem Podorozhnyi
German Samofalov
Maxim Khorozov
Petr Nesterov
6-3 6-3
GD16 Silvia Maria Costache
Simona Ogescu
Irene Artigas
Arina Gamretkaia
6-4 6-2
Apr 7ZABA CUP - Category 3Vinkovci, CRO
BS14 Peter Benjamin Privara Lun Obrul6-0 6-2
GS14 Olga Molchanova Anna Kantor2-6 6-0 6-1
BD14 Matej Palco
Peter Benjamin Privara
Aljaz Kirbis
Maj Premzl
6-1 6-4
GD14 Malwina Rowinska
Magdalena Swierczynska
Marijana Majetic
Tena Rajki
6-3 7-5
Apr 7VILAS TENNIS ACADEMY TROPHY U14 - Category 3PALMANOVA - MALLORCA, ESP
BS14 Alexander Orlov Luca Lemaitre Vilchis6-3 6-0
GS14 Victoria Jimenez Kasintseva Isabella Righi6-0 6-4
BD14 Qing Lihao
He Ziheng
Ivan Perez Martin
Daniel Verbeek
6-4 6-3
GD14 Gloria Alogo Piqueras
Sara Pantelic
Nataly Miroslavova Ninova
Isabella Righi
6-3 6-4
Apr 8Tirana Open U14 - Category 3Tirane, ALB
BS14 Bor Artnak Leo Clauzel2-6 6-2 6-2
GS14 Kateryna Lazarenko Divna Ratkovic6-4 6-0
BD14 Bor Artnak
Matija Samardzic
Erik Arutiunian
Theo Mottier
6-3 6-2
GD14 Emma Jouy
Arina Valitova
Athina Pitta
Divna Ratkovic
6-3 6-7 10-3
Apr 8Shlomo Marmus Memorial Tournament - Category 3Akko, ISR
BS14 Grigory Shebekin Ori Baron6-1 6-1
GS14 Neriya Yona Noa Major6-2 6-4
BD14 or Alkalay
Eyal Toledano
Yarden Cauly
Ido Samimyan
7-5 4-6 10-5
GD14 Tali Malykhin
Neriya Yona
Ester Fesiuk
Alexandra Stepanova
6-0 6-3
Mar 31O1 Properties Samovar Cup 2018 - Category 3Tula, RUS
BS12 Alexey Efremov Stepan Piskunov6-4 6-2
GS12 Daria Shadchneva Alisa Pozdnyakova6-4 7-6
BD12 Ivan Piskunov
Daniil Sarksian
Egor Pishchelev
Dmytro Shirokyy
7-6 7-5
GD12 Sophya Devas
Iryna Savitskaya
Valeriia Shvetsova
Milina Subkhankulova
6-3 6-2
Mar 31YASON CUP 2018 - Category 2Novi Sad, SRB
BS16 Dimitrije Zubac Stefan Popovic6-3 6-3
GS16 Antonia Ruzic Simona Ogescu6-3 6-3
BD16 Artem Podorozhnyi
German Samofalov
Petar Teodorovic
Marko Topo
3-6 7-6 10-7
GD16 Doroteja Petrovic
Natalija Senic
Andjela Lopicic
Nikol Palecek
6-1 2-6 10-6
Mar 31KALOVELONIS SPRING TOURNAMENT - Category 3Athens, GRE
BS14 Oliver Olsson Bon Lou Karstens6-2 6-0
GS14 Anna Paradisi Mara Gae6-3 6-0
BD14 Bon Lou Karstens
Oliver Olsson
Mihai Alexandru Coman
David Manu
6-3 4-6 10-8
GD14 Alena Kasatkina
Oceanne Lopez
Angelica Giovagnoli
Anna Paradisi
6-1 7-6
Apr 1Marshall Open in Memory of Allan Weisman - Category 3Jaffo, ISR
BS14 Jan Kobierski Jakub Jupa6-4 7-5
GS14 Chloe Noel Eva Elbaz6-4 6-0
BD14 Dragos Nicolae Cazacu
William Jansen
Vladimir Bazilevskiy
Itay Bity
6-1 6-2
GD14 Alice Bresson
Eva Elbaz
Tali Malykhin
Neriya Yona
6-2 6-3
Apr 2WOW AIR OPEN U16 - Category 3Kopavogi, ISL
BS16 Inaki Montes-De La Torre Hans Peter Kaufmann7-5 6-2
GS16 Klaudija Bubelyte Elisabeth Iila6-4 6-1
BD16 Hans Peter Kaufmann
Inaki Montes-De La Torre
Ugnius Biskauskis
Richard Pinchevskiy
6-1 6-2
GD16 Klaudija Bubelyte
Emilija Tverijonaite
Uma Bakaityte
Otilija Norkute
6-4 4-6 10-7
Mar 31GD TENNIS CUP - Category 2Antalya, TUR
BS16 Artur Soghoyan Nikolay Nedelchev7-6 4-6 6-3
GS16 Dooa Akyurek Melisa Senli6-2 6-3
BD16 Attila Boros
Peter Kalocsai
Erden Er
David Tesic
6-3 5-7 10-7
GD16 Dooa Akyurek
Kristina Volgapkina
Defne Cirpanli
Billur Gonlusen
6-3 6-2
Mar 31TSANEIO JUNIOR CUP TEU12 - Category 3LIMASSOL, CYP
BS12 Chris Spyrou Andreas Timini7-6 6-4
GS12 Rositsa Dencheva Anna Demirtzi6-3 6-2
BD12 Fadi Bidan
Kostiantyn Mantach
Nikita Sclearenco
Andreas Timini
6-4 6-3
GD12 Alexia-Shara Iancu
Eva Maria Ionescu
Alexandra Panagiotidou
Christiana Sevastou
3-6 6-3 10-5
Mar 24IRAKLIO O.A.A. - Category 3Iraklio, GRE
BS14 Theodoros Mitsakos Rudy Ceccon6-4 6-2
GS14 Dimitra Pavlou Claudia Gasparovic7-5 6-4
BD14 Federico Bondioli
Pietro Augusto Lavoratori
Kilian Feldbausch
Philip Orloff
6-4 6-4
GD14 Klio Maria Ioannou
Dimitra Pavlou
Kaat Coppez
Evelina Teeuwen
6-4 6-1
Mar 24KVARNER JUNIOR OPEN 2018 - Category 3Rijeka, CRO
BS16 Riccardo Trione Stefan Popovic6-0 6-2
GS16 Tjasa Klevisar Lorenza Cuomo1-6 7-6 6-2
BD16 Ivan Karlo Ban
Dorian Skreb
Alen Bill
Fran Mitrovic
6-3 6-3
GD16 Sofia Pizzoni
Beatrice Ricci
Marijana Majetic
Klara Vukicevic
6-4 6-4
Mar 24XXV Taça Internacional Maia Jovem 2018 - Category 1Maia, POR
BS14 Niccolo Ciavarella Luca Van Assche6-1 4-6 6-3
GS14 Diana Shnaider Ada Piestrzynska6-3 6-1
BD14 Enrico Baldisserri
Niccolo Ciavarella
William Jucha
Pierre Lieutaud
6-4 6-7 10-5
GD14 Nadezda Khalturina
Diana Shnaider
Katerina Dimitrova
Stela Peeva
6-3 6-1
Mar 24WOW AIR OPEN 14U - Category 3Kopavogi, ISL
BS14 Sean Marcel Saal Matthew Rankin6-4 7-5
GS14 Uma Bakaityte Arina Valitova6-1 6-4
BD14 Mika Brunold
Aljaz Kirbis
Hugh Butler
Zachary Murphy
7-6 7-5
GD14 Carolann DELAUNAY
Arina Valitova
Uma Bakaityte
Anastasia Rachkovskaya
7-6 7-6
Mar 24Novokuznetsk Cup - Category 3Novokuznetsk, RUS
BS14 Yaroslav Sharyy Grigory Shebekin6-2 7-5
GS14 Anastasia Safyanova Irina Karamysheva6-4 7-5
BD14 Stepan Boytsov
Ilya Reznikov
Danila Terebkov
Andrei Zubkov
6-2 6-1
GD14 Aleksandra Kochkurova
Ekaterina Strizhkova
Irina Karamysheva
Sofya Karbysheva
6-2 5-7 10-5
Mar 24Belkanton Cup - Category 2Minsk, BLR
BS14 Konstantin Zhzhenov Nikita Bochkarev6-0 3-2
GS14 Aliona Falei Anastasiya Konstantinovna Soboleva6-4 6-4
BD14 Maxim Dontsov
Konstantin Zhzhenov
Nikita Bochkarev
Yaroslav Demin
6-1 6-2
GD14 Aliona Falei
Evialina Laskevich
Maryia Stsetsevich
Hanna Tsitavets
6-1 7-5
Mar 24Braga Open 2018 - Category 3Braga, POR
BS12 Max Stenzer Calin Teodor Stirbu6-0 6-4
GS12 Marta Soriano Santiago Amelie Brooks6-2 1-0
BD12 Rodrigo Fernandes
Jose Freitas
Goncalo Marques
Joao Dinis Silva
6-7 7-5 10-5
GD12 Lena Couto
Milana Ivantsiv
Amelie Brooks
Indira Lepage
6-4 4-2
Mar 24Spring Cup 2018 - Category 3Moscow, RUS
BS12 Manvydas Balciunas Dmitry Bessonov6-4 6-1
GS12 Varvara Altukhova Mirra Andreeva6-3 6-1
BD12 Artur Aiukhanov
Stepan Piskunov
Dmitry Bessonov
Alexey Efremov
6-3 6-1
GD12 Mirra Andreeva
Alisa Pozdnyakova
Arina Bulatova
Kristiana Sidorova
7-6 4-6 10-7
Mar 1724º AZORES / LAWN TENNIS CLUB TOURNAMENT 14 & UNDER 2018 CAT 2 - Category 2Angra Do Heroismo, POR
BS14 Pedro Rodenas Carlos Guerrero Alvarez6-2 6-3
GS14 Celine Naef Mafalda Guedes6-1 6-3
BD14 Damien FAUT
Pedro Rodenas
Luca Lemaitre Vilchis
Rodrigo Pacheco Mendez
7-5 6-3
GD14 Mafalda Guedes
Matilde Jorge
Anastasiya Dyadchenko
Maria Popova
6-1 6-2
Mar 17OTI JUNIOR CUP - Category 2Antalya, TUR
BS14 Lun Obrul Baran Soyler6-4 6-1
GS14 Fatma Idrizovic Melisa Senli3-6 6-0 6-2
BD14 Erden Er
Baran Soyler
Doruk Gencer
David Alexandru Gheorghe
7-6 1-6 11-9
GD14 Fatma Idrizovic
Sofiya Zueva
Melisa Senli
Melissa Yakup Pour
6-1 6-2
Mar 17Minsk Star - Category 2Minsk, BLR
BS14 Konstantin Zhzhenov Nikita Bochkarev6-2 6-2
GS14 Aliona Falei Anastasiya Konstantinovna Soboleva6-3 6-2
BD14 Maxim Dontsov
Konstantin Zhzhenov
Nikita Bochkarev
Yaroslav Demin
4-6 7-6 10-4
GD14 Aliona Falei
Evialina Laskevich
Sabina Zeynalova
Anna Zyryanova
6-2 4-6 10-3
Mar 17Pajulahti Tournament - Category 3Nastola, FIN
BS14 Emilio Zielkowski Oliver Ojakaar6-3 6-4
GS14 Sofiia Suslova Amelija Supulniece6-1 6-1
BD14 Juho Eric Biggs
Boris Rogachevskii
Edas Butvilas
Tauras Mickus
7-6 6-1
GD14 Asta Miettinen
Stella Remander
Adel Pilosyan
Anna Semenova
6-4 6-2
Mar 18Ladoga Cup - Category 3Vsevolozhsk, RUS
BS12 Stepan Piskunov Artur Aiukhanov1-6 6-4 6-3
GS12 Sofiya Hapankova Ekaterina Ivanova6-4 6-1
BD12 Artur Aiukhanov
Alexey Efremov
Stepan Piskunov
Artem Tiutiunov
6-1 6-3
GD12 Arina Bulatova
Kristiana Sidorova
Arina Arifullina
Daria Bochkova
6-3 3-6 10-3
Mar 10TEJT U16"School Lobik U16 2018" - Category 3Trencianske Teplice, SVK
BS16 German Samofalov Danilo Raicevic6-4 2-6 6-4
GS16 Emma Tothova Mia Chudejova7-6 6-0
BD16 Danilo Raicevic
German Samofalov
Milan Bezak
Tomas Suran
6-3 7-6
GD16 Lucie Havlickova
Emma Tothova
Mia Chudejova
Karin Maria Handiakova
6-2 7-6
Mar 1034. Memorial Slavoj Greblo by Maistra - Category 3Vrsar, CRO
BS12 Antonio Voljavec Fran Rakonic6-4 6-1
GS12 Ela Nala Milic Ekaterina Perelygina6-3 6-0
BD12 Mak Mikovic
Ziga Svec
Duje Markovina
Antonio Voljavec
7-5 6-3
GD12 Maria Angela Gaspar
Maria Theodora Stancescu
Ellie Blackford
Amelie Brooks
7-5 2-6 10-4
Mar 10GD TENNIS CUP - Category 3Antalya, TUR
BS12 Luca Preda Timofei Derepasko0-1
GS12 Rositsa Dencheva Eva Maria Ionescu6-1 6-1
BD12 Georgi Georgiev
Pavel Marinov
Tudor Narcis Popovici
Luca Preda
6-4 6-3
GD12 Katsiaryna Kostsina
Anastasiya Sharamet
Anghelina Mocanu
Alyssa Reguer
Mar 10San Michel TCK - Category 3CORRADINO HEIGHTS, CORRADINO, MLT
BS16 Constantinos Koshis Photos Photiades7-5 3-6 6-2
GS16 Anna Panchartek Anastasia Abbagnato4-6 6-1 6-1
BD16 Constantinos Koshis
Photos Photiades
Antonio Matteo Iaquinto
Gabriele Piraino
6-2 6-1
GD16 Sofia Pizzoni
Emma Valletta
Malwina Rowinska
Polina Skopintseva
6-3 6-1
Mar 10Morris Goldsmith Memorial - Category 2Jerusalem, ISR
BS14 Branko Djuric Ron Ellouck0-6 6-2 7-5
GS14 Elena Pridankina Kateryna Lazarenko6-1 6-2
BD14 Jonah Gethin
William Jansen
Tamir Lavian
Eyal Toledano
5-7 6-0 13-11
GD14 Kateryna Lazarenko
Elena Pridankina
Tali Malykhin
Neriya Yona
6-4 6-1
Mar 122018 ITF /Tennis Europe Development Championships (closed event) week 2 - DevelopmentAntalya, TUR
BS14 Kalin Ivanovski Maxim Cazac6-1 6-0
GS14 Aleksandra Simeva Suana Tucakovic6-2 6-4
BD14 Cem Atlamis
Atakan Karahan
Mihailo Papovic
Matija Samardzic
3-6 6-3 10-6
GD14 Aleksandra Simeva
Jana Stojanova
Anastasia Kobidze
Nutsa Tsintsadze
7-6 7-5
Mar 3TEL AVIV OPEN IN HONOR OF RONIE SENDER - Category 2Tel Aviv, ISR
BS14 Ron Ellouck Theodoros Mitsakos7-6 6-3
GS14 Aglaya Fedorova Kateryna Lazarenko6-1 6-4
BD14 Ron Ellouck
William Jansen
Tristan Flander
Jonah Gethin
7-6 6-0
GD14 Valery Gynina
Elena Pridankina
Kateryna Lazarenko
Xenia Lipiec
6-3 6-4
Mar 4TEJT U14" SLOVAN OPEN U14 2018" - Category 2Bratislava, SVK
BS14 Matthew William Donald Simon Myslivec6-3 6-0
GS14 Lucie Havlickova Olga Molchanova6-4 6-2
BD14 Norbert Marosik
Karol Vlcko
Simon Myslivec
Filip Neuwirth
6-4 6-4
GD14 Kira Pavlova
Ksenia Zaytseva
Lucie Havlickova
Katrin Pavkova
4-6 6-2 10-7
Mar 417th Realsport Open 16 - Category 2Milovice, CZE
BS16 Adam Jurajda Ondrej Horak6-4 4-6 3-0
GS16 Antonia Ruzic Nelly Knezkova6-4 6-1
BD16 Kristian Kubik
Daniel Siniakov
Ondrej Horak
Adam Jurajda
6-4 7-5
GD16 Agata Cerna
Karolina Novackova
Beata Havlickova
Barbora Palicova
Mar 2TIM Essonne - Category 1Sainte-Genevieve-Des-Bois, FRA
BS14 Sean Cuenin Arthur Fils6-3 7-5
GS14 Linda Noskova Karen Marthiens4-6 6-0 6-4
BD14 Sean Cuenin
William Jucha
Constantinos Koshis
Konstantin Zhzhenov
6-2 6-3
GD14 Linda Fruhvirtova
Linda Noskova
Alexandra Petric
Hanne Vandewinkel
Mar 3Open Super 12 Auray 2018 - Category 3Auray, FRA
BS12 Kaylan Bigun Henry Trump7-5 6-3
GS12 Brenda Fruhvirtova Nikola Bartunkova6-4 3-6 7-6
BD12 Kaylan Bigun
Meecah Bigun
Petr Brunclik
Vojtech Vales
6-2 6-2
GD12 Victoria Mboko
Scarlett Nicholson
Nikola Bartunkova
Brenda Fruhvirtova
6-2 3-6 10-7
Mar 5Azores Open 2018 12 & Under - Category 3Ponta Delgada, POR
BS12 Chris Spyrou Jose Freitas6-2 6-1
GS12 Diana Maria Ilie Iva Jovanova6-3 6-2
BD12 Jose Freitas
Joao Portugal
Dilhan Wasantha
Deren Yigin
6-4 6-0
GD12 Diana Maria Ilie
Iva Jovanova
Mara Teresa Beyerle
Indira Lepage
7-6 6-3
Mar 72018 ITF /Tennis Europe Development Championships (closed event) week 1 - DevelopmentAntalya, TUR
BS14 Kalin Ivanovski Maxim Cazac6-0 6-1
GS14 Aleksandra Simeva Jana Stojanova6-1 6-4
BD14 Kalin Ivanovski
Boris Mrkev
Mihail Brovinschi
Maxim Cazac
2-6 6-3 10-8
GD14 Aleksandra Simeva
Jana Stojanova
Bojana Nikcevic
Divna Ratkovic
1-6 6-1 10-8
Mar 3Cup der Nordverbaende 2018 - Category 3Isernhagen, GER
BS14 Daniel Milardovic Sean Marcel Saal6-2 6-2
GS14 Tea Lukic Karina Hofbauer6-2 2-6 6-2
BD14 Georg Eduard Israelan
Yannik Kelm
Bon Lou Karstens
Oliver Olsson
6-4 5-7 10-5
GD14 Zoe Du Pasquier Jensen
Johanne Christine Svendsen
Maria Andrienko
Polina Skopintseva
6-3 4-6 10-5
Mar 3Pajulahti Cup - Category 3Nastola, FIN
BS16 Oskar Antinheimo Egor Khotchenkov7-5 6-3
GS16 Laura Hietaranta Anna Panchartek2-6 6-2 6-4
BD16 Mark Owen Endler
Pablo Trochu
Rodrigo Deleu
Daniil Romanov
6-3 6-2
GD16 Laura Hietaranta
Aurelia Riga
Emilia Hartman
Fiona Kallio
6-4 7-5
Feb 24FOCUS tennis academy open 2018 - Category 3Rotterdam, NED
BS14 Daniel Verbeek Etienne Marty7-6 2-6 7-6
GS14 Victoria Jimenez Kasintseva Anouk Koevermans6-2 3-6 6-2
BD14 Damien FAUT
Etienne Marty
Mats Herremans
Gregor Webster
7-5 6-3
GD14 Florentine Dekkers
Anouk Koevermans
Warda Ait el Bachir
Sophie Schouten
2-6 6-1 12-10
BS16 Frank Jonker Martin Katz7-5 4-4
GS16 Sofia Antonella Caldera Morgane Roy6-0 6-4
BD16 Frank Jonker
Jay Zwinkels
Nikolay Nedelchev
Freek Van Donselaar
4-6 7-6 10-7
GD16 Joelle Lilly Sophie Steur
Hanna Vinahradava
Ines Faltinger
Tessa Kwakernaak
6-4 4-6 10-8
Feb 24Kungens Kanna & Drottningens Pris - Category 1Stockholm, SWE
BS14 Artur Kukasian Alexander Blockx7-6 7-5
GS14 Linda Fruhvirtova Barbora Palicova6-1 6-4
BD14 Bartol Borse
Luka Mikrut
Bor Artnak
Luka Jovanovic
6-2 6-2
GD14 Linda Fruhvirtova
Barbora Palicova
Aurelia Riga
Diana Shnaider
7-5 6-4
Feb 17Le Chambon-sur-Lignon 15-16 ans - Category 2Le Chambon-Sur-Lignon, FRA
BS16 Nicolas John JADOUN Svyatoslav Gulin1-6 6-3 6-4
GS16 Morgane Roy Emma Aucagne6-2 6-2
BD16 Robin Bertrand
Svyatoslav Gulin
Batiste Klein
Amaury Raynel
6-2 1-6 10-7
GD16 Emma Azens
Denise Valente
Ralitsa Alexandrova
Giulia Barberini
7-5 6-4
Feb 19Togliatti Cup 2018 - Category 2Togliatti, RUS
BS14 Nikita Bochkarev Konstantin Zhzhenov7-5 7-5
GS14 Anastasiia Gureva Ekaterina Maklakova6-4 6-7 6-4
BD14 Nikita Bochkarev
Konstantin Zhzhenov
Georgii Arakelian
German Mingaleev
6-3 6-3
GD14 Valery Gynina
Kristina Nikiforova
Angelina Linnikova
Ksenia Zaytseva
6-2 6-1
Feb 17International Romanian Championship - Category 2Bucuresti, ROM
BS14 Alin Mihai Fatu Silvio Mencaglia6-3 6-2
GS14 Darja Suvirdjonkova Alexandra Petric
BD14 Federico Scotuzzi
Mariano Tammaro
Branko Djuric
Nikola Zekic
3-6 7-6 10-2
GD14 Alexandra Petric
Maria Sholokhova
Sara Sarinova
Emma Tothova
6-3 6-2
Feb 17InTime Tennis Direct Junior Open 2018 (sponsored by Yonex) - Category 3Zoetermeer, NED
BS14 Alessio Basile Rudy Ceccon6-4 6-3
GS14 Carolina Kuhl Sophie Schouten6-4 6-3
BD14 Christopher Lam
Alfrendo Vogelaar
Fabio Nestola
Tiago Pires Antonio
6-7 6-4 10-6
GD14 Victoria Jimenez Kasintseva
Taisia Yakunina
Warda Ait el Bachir
Sophie Schouten
2-6 6-4 10-7
BS16 Laurent Schroeder Marko Topo6-4 7-5
GS16 Melissa Boyden Eniek Van Den Broek6-3 7-6
BD16 Frank Jonker
Bart Nouws
Jonas Kolonovics
Yanick Schneider
5-7 7-5 10-5
GD16 Melissa Boyden
Eniek Van Den Broek
Anita Di Pietro
Hanna Vinahradava
6-4 6-2
Feb 17XL Bygg Open 2018 - Category 3Tyresö (Stockholm), SWE
BS14 Lucas Forsstrom Yaroslav Demin7-6 6-3
GS14 Sofia Costoulas Tilde Stromquist6-0 6-1
BD14 Yaroslav Demin
Maxim Dontsov
Elwin Gauffin
Jeiden Saidizand
7-5 4-6 10-5
GD14 Ida Johansson
Agnes Mitteregger
Tilde Stromquist
Emelie Westin
6-1 6-4
Feb 10Toyota Cup 2018 - Category 2Siauliai, LTU
BS16 Artur Soghoyan Mikhail Kniazeu7-5 6-4
GS16 Patricija Spaka Patricija Paukstyte6-4 6-1
BD16 Mark Lajal
Artur Soghoyan
Phil Exner
Andre-Remi Jakobi
7-6 6-1
GD16 Klaudija Bubelyte
Patricija Paukstyte
Nikol Palecek
Michelle Tikhonko
7-5 5-7 11-9
Feb 3Governor Cup 2018 - Category 2Belgorod, RUS
BS16 Aleksandr Myagkov Aristarkh Safonov6-2 6-4
GS16 Marta Belokrylova Kristina Kudryavtseva6-3 6-4
BD16 Egor Khotchenkov
Aristarkh Safonov
Aleksandr Myagkov
Maksim Starostin
7-6 7-6
GD16 Sofya Ostrovskaya
Elizaveta Shebekina
Maria Mikhailova
Asya Sinitsyna
6-2 6-2
Jan 20Les Petits As Mondial Lacoste - Category 1Odos, FRA
BS14 Victor Lilov Mikhail Gorokhov6-4 7-6
GS14 Alexandra Eala Linda Noskova5-7 6-3 7-6
BD14 Victor Lilov
Evan Wen
Niccolo Ciavarella
Daniele Minighini
6-0 6-3
GD14 Linda Fruhvirtova
Linda Noskova
Robin Montgomery
Katrina Scott
7-6 6-3
Jan 22Stavanger Open TE 16 - Category 3Stavanger, NOR
BS16 Laurent Schroeder Viacheslav Bielinskyi
GS16 Vera Alenicheva Nikol Palecek6-3 6-0
BD16 Viacheslav Bielinskyi
Marten Murrand
Teun Rozenberg
Daan Van Dijk
6-4 7-6
GD16 Vera Alenicheva
Nikol Palecek
Klaudija Bubelyte
Fausta Zykute
Jan 13Narva Cup - Category 2Narva, EST
BS14 Filip Pieczonka Vilius Gaubas6-0 6-4
GS14 Iaroslava Sviatetckaia Sofiia Suslova6-4 7-6
BD14 Edas Butvilas
Filip Pieczonka
Juho Eric Biggs
Andreas Sillaste
7-6 3-6 10-8
GD14 Elisabeth Iila
Liisa Varul
Adel Pilosyan
Sofiya Zueva
7-6 3-6 10-4
Jan 1417th Realsport Open 14 - Category 2Milovice, CZE
BS14 Jakub Nicod Filip Apltauer6-3 6-3
GS14 Patricie Kubikova Aglaya Fedorova3-6 7-6 6-4
BD14 Jakub Nicod
Olaf Pieczkowski
Ondrej Kratochvil
Adam Napravnik
6-2 7-5
GD14 Linda Klimovicova
Tereza Krenkova
Patricie Kubikova
Anna Panchartek
7-6 7-5
Jan 15TE U 16 Paradis - Category 3Bergen, NOR
BS16 Dragos Petre Popeanga Viacheslav Bielinskyi6-3 6-4
GS16 Aysegul Mert Lorenza Cuomo6-3 6-4
BD16 Teun Rozenberg
Daan Van Dijk
Viacheslav Bielinskyi
Evangelos Kypriotis
4-6 6-0 10-7
GD16 Aysegul Mert
Sofie Siem
Alice Benvegnu
Lorenza Cuomo
7-6 6-1
Jan 13Quality Hotel Open - Category 3Vänersborg, SWE
BS14 Elwin Gauffin Jeiden Saidizand7-5 6-2
GS14 Klara Maciejewska Anastasia Ivanova6-1 6-4
BD14 Elwin Gauffin
Jeiden Saidizand
Oliver Byskata
Lucas Forsstrom
6-2 6-4
GD14 Klara Maciejewska
Asta Miettinen
Sade Scharlin
Polina Skopintseva
6-3 7-5
Jan 13Vsevolozhsk Cup - Category 2Vsevolozhsk, RUS
BS16 Aleksandr Myagkov Evgenii Derevenskov6-1 6-4
GS16 Marta Belokrylova Sofya Ostrovskaya6-3 6-3
BD16 Mark Lajal
Artur Soghoyan
Aleksandr Myagkov
Aristarkh Safonov
3-6 6-4 10-6
GD16 Sofya Ostrovskaya
Elizaveta Shebekina
Marta Belokrylova
Alisa Nadeikina
4-6 6-2 11-9
Jan 12Junior International Bolton - Category 1Bolton, GBR
BS14 Victor Lilov Evan Wen6-3 0-6 6-3
GS14 Katja Wiersholm Katrina Scott6-4 6-4
BD14 Mili Poljicak
Dino Prizmic
Victor Lilov
Evan Wen
3-6 6-4 10-5
GD14 Robin Montgomery
Katja Wiersholm
Oceane Babel
Laia Petretic
6-4 6-2
Jan 13Smena Cup - Category 2Minsk, BLR
BS14 Maxim Zhukov Ivan Kremenchutskyi6-1 6-1
GS14 Evialina Laskevich Patricija Paukstyte6-1 6-4
BD14 Erik Arutiunian
Anton Kastsenich
Erik Chobanyan
Ruslan Tiukaev
2-6 6-3 10-7
GD14 Evialina Laskevich
Hanna Tsitavets
Ekaterina Khayrutdinova
Anna Sedysheva
3-6 6-3 10-7
Jan 6BOZICNI TURNIR - Category 3Beograd, SRB
BS14 Krsta Petrovic Andrej Nedic6-3 6-2
GS14 Jana Stojanova Athina Pitta6-2 6-0
BD14 Luciano Barbarino
Romeo Hadzimehmedovic
Krsta Petrovic
Radomir Tomic
7-6 6-3
GD14 Lola Radivojevic
Jana Stojanova
Andrea Obradovic
Suana Tucakovic
7-5 6-4
Jan 718th Tennisline Cup - Category 2Milovice, CZE
BS16 Kristian Kubik Daniel Siniakov6-3 6-3
GS16 Barbora Palicova Ada Piestrzynska6-1 6-4
BD16 Adam Jurajda
Kristian Kubik
Mateusz Kulakowski
Piotr Kusiewicz
6-3 6-1
GD16 Linda Noskova
Barbora Palicova
Linda Klimovicova
Adela Moravcova
6-4 5-7 10-8
Jan 6Toyota Cup 2018 - Category 3Siauliai, LTU
BS14 Filip Pieczonka Saveli Rachalouski6-1 6-2
GS14 Patricija Paukstyte Uma Bakaityte6-2 6-1
BD14 Olaf Pieczkowski
Filip Pieczonka
Vilius Gaubas
Tiago Pereira
7-6 6-0
GD14 Palina Saulevich
Stsefaniya Shabanava
Zuzanna Jeschke
Xenia Lipiec
3-6 6-4 10-7
Jan 6Kremlin Cup Junior 2018 - Category 1Ryazan, RUS
BS14 Luca Van Assche Arthur Fils6-1 6-0
GS14 Dasha Plekhanova Anastasia Lim6-3 6-4
BD14 Nikita Bochkarev
Yaroslav Demin
Luka Jovanovic
Nikola Zekic
6-3 6-3
GD14 Erika Andreeva
Nadezda Khalturina
Anastasiia Gureva
Tatiana Muzykantskaya
6-1 6-2
Dec 3129ème OPEN 10-12 - Category 3Boulogne-Billancourt, FRA
BS12 Petr Brunclik Vojtech Vales7-5 6-2
GS12 Vlada Kozak Shanice Roignot6-2 6-3
BD12 Petr Brunclik
Vojtech Vales
Michael Kouame
Raphael Vaksmann
6-3 6-4
GD12 Barbora Michalkova
Viktorie Stareckova
Elena Ruxandra Bertea
Diana Maria Ilie
6-3 6-2
Jan 1BEOGRAD OPEN 2018 - Category 3Beograd, SRB
BS12 Luca Preda David Rakic6-2 6-0
GS12 Jovana Grujic Mia Ristic6-1 7-6
BD12 Tudor Narcis Popovici
Luca Preda
Simeon Stankovic
Lazar Virijevic
6-0 6-4
GD12 Eva Maria Ionescu
Alexia Iulia MARGINEAN
Andjelija Markovic
Tara Mihaljevic
6-1 6-3
Dec 30O1 Properties Christmas Cup 2018 - Category 1Khimki, RUS
BS14 Mikhail Gorokhov Constantinos Koshis6-1 2-6 6-3
GS14 Diana Shnaider Dasha Plekhanova6-1 6-2
BD14 Matthew William Donald
Constantinos Koshis
Mikhail Gorokhov
Konstantin Zhzhenov
2-6 6-3 10-4
GD14 Nadezda Khalturina
Dasha Plekhanova
Tatiana Muzykantskaya
Diana Shnaider
6-4 6-1
Dec 30Pirogovskiy Winter Cup 2018 - Category 3Pirogovskiy, RUS
BS12 Dmitry Bessonov Stepan Piskunov4-6 6-4 6-0
GS12 Daria Shadchneva Anastasia Yashchenko
BD12 Dmitry Bessonov
Alexey Efremov
Amir Asylkozhaev
Bogdan Nikiforov
6-2 6-2
GD12 Naira Gevorkian
Alisa Guseva
Arina Bulatova
Maria Sysoeva
6-3 6-2